Keskerakond võib hakata Pettai tehingu eest viivist maksma

{{1546484520000 | amCalendar}}
Keskerakonna kongress Pärnus mullu novembris.
Keskerakonna kongress Pärnus mullu novembris. Autor/allikas: Ernest Bondarenko/Keskerakond

Keskerakonda võivad oodata viivised, kui nad ei täida Paavo Pettai osas tehtud kohtu otsust, mille kohaselt nad peavad riigile tasuma summa, mis on käsitletud keelatud annetusena.

Erakondade rahastamise järelevalvekomisjon (ERJK) otsustas 19. detsembril toimunud koosolekul, et kohtuotsuse täitmiseks Tartu majatehingu asjus ehk keelatud annetuse, milleks on 220 000 eurot, tagastamiseks riigieelarvesse mingit lisaaega ei anta ja ettekirjutus peab olema täidetud 2. jaanuariks.

"Kui nad ei täida kohtu otsust, siis tuleb neil hakata tasuma viiviseid," ütles ERJK aseesimees Kaarel Tarand ERR-ile. "Komisjonile ei ole tänase seisuga teada, et Keskerakond kõiges oma uuenduslikus seaduskuulekuses oleks otsuse täitnud. Vastavalt erakonnaseadusele hakkab nüüd jooksma igapäevane viivis 0,85 protsenti tasumata summalt või siis peab asjaomane minister otsustama riigitoetuse vähendamise erakonnale."

Keskerakond teatas vastuseks ERR-i päringule, et täidab ettekirjutuse, kui neile on makse ajatmiseks laekunud ametlik taotlus. "Kaarel Tarandi kommentaarid meedias on ennatlikud. Juhul, kui ERJK ametlik seisukoht meieni jõuab, saame otsustada erakonna edasised sammud. ERJK-il ei ole meie hinnangul ühtegi sisulist ega juriidilist põhjendust, miks meie taotlusele vastata eitavalt," ütles Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb.

Keskerakond avaldas soovi ERJK ja kohtu otsuse alusel riigieelarvesse 220 000 eurot tagasi maksta osade kaupa.

"2017. majandusaasta aruanne kinnitab, et MTÜ-l Eesti Keskerakond on kohustusi rohkem kui vara, see tähendab, et kohustused ületavad vara 239 000 euro võrra. Majandusaasta aruande järgi oli erakonnal plaanis 2018. aastal kulutuste pealt kokku hoida, et netovara aasta lõpuks taastada. Lisakohustuse täitmine summas 220 000 eurot ühe maksega on erakonna majanduslikku seisu arvestades võimatu," seisab Keskerakonna advokaadi poolt detsembris ERJK-le saadetud kirjas.

ERJK kohustas möödunud aasta juulis Keskerakonda kandma 30 päeva jooksul riigieelarvesse antud summa suuruse, mida luges keelatud annetuseks.

Riigikohus otsustas 11. detsembril, et ei võta menetlusse Keskerakonna ja Paavo Pettai kassatsioonkaebusi, milles nad soovisid komisjoni ettekirjutuse tühistamist.

Keskerakond avaldas soovi, et ettekirjutuses märgitud rahasumma tasutakse võrdsetes osamaksetes 18 kuu jooksul alates selle aasta detsembrist iga kuu 25. kuupäeval. Keskerakond lisas, et seadus ei sätesta, et keelatud annetuse korral tuleb annetus ilmtingimata tagastada ühes osas.

Kui ERJK Keskerakonna ettepanekuga nõustub oleks kuumakse suuruseks 12 222 eurot.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: