Keskerakonna peasekretär nimetab Pettai nõuet väljapressimiseks

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Keskerakonda võib oodata ees 1,2 miljoni suurune nõue, kui leiab tõestust erakonna varjatud rahastamine. Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb lükkab süüdistuse tagasi ning ütleb, et tegu oli reklaamiettevõtja Paavo Pettai väljapressimisega.

Intervjuudes "Pealtnägijale" tunnistas reklaamiärimees Paavo Pettai, et ta osales sisuliselt varjatud annetamises ja rahapesus. Veel kõneles ta oma koostööst erakondade rahastamise järelevalve komisjoniga (ERJK). Pettai jättis aastate jooksul Keskerakonnale esitamata 1,2 miljoni euro eest arveid, mis tähendab komisjoni hinnangul varjatud rahastamist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Erakonna peasekretär Mihhail Korb väidab, et Keskerakond pole Paavo Pettaile mitte midagi võlgu.

Keskerakonna reaktsiooni nimetas Pettai kaitsetaktikaks.

"Eks siis kohus otsustab. Mis ma ikka muud oskan öelda, noh. Me oleme neile ju faktiliselt näidanud, faktiliselt rääkinud, ERJK on samale seisukohale jõudnud," kommenteeris Pettai "Pealtnägijale".

ERJK aseesimees Kaarel Tarand ütleb, et komisjoni käsutuses olevad finantsdokumendid näitavad, et aastatel 2009 - 2016 polnud Keskerakonna rahastamises kõik seaduspärane, kuid fakte ei täpsusta ta põhjendusega, et menetlus on pooleli.

Novembris sai Keskerakond ERJK-lt kirja - komisjon ootab 25. jaanuariks vastuseid- selgitusi ja seisukohtade ümberlükkamist.

"Kui ümberlükkamine ei õnnestu, siis järgneb ettekirjutus selle keelatud annetuse ja ebaseadusliku rahastamise lõpetamiseks ja vastavalt siis tagastamiseks. Nii et see on praegune seis," kommenteeris Tarand. "Kui see peaks lähikuudel lõppema ettekirjutusega, siis see tähendab Keskerakonnale, kes niigi vaevleb rahapuuduses, uut finantskohustust ja seda summas üle miljoni euro."

Mihhail Korb ütleb, et erakond saadab komisjonile järgmisel nädalal vastuse ja lisab, et analüüs, millele komisjon tugineb, on pealiskaudne.

"Selle kirja järgi on erakond maksnud Paavo Pettaile 2,3 miljonit teatud ajavahemiku jooksul. Paavo Pettai väidab, et on erakonna eest teinud kulutusi 2.3 miljoni ulatuses. Keegi on selles analüüsis kirjutanud, et kasumlikkuse protsent peab olema 38 protsenti. Mul on raske aru saada, miks mitte 44 või 72," kommenteeris Korb. "Ja see 38 protsenti on umbes 1,2 miljonit."

Korb lisas, et erakond on lisaks 2,3 miljonile kandnud Pettaile üle veel veidi rohkem kui pool miljonit. Samuti on kuludesse kirjutatud reklaamid, mida Keskerakond pole tellinud, nagu ka raamat "Tõde Eestist", mida Korbi sõnul samuti erakond tellinud pole.

Rääkides aga käimasolevast kampaaniast, ütles Korb, et nüüd Keskerakonnale näpuga näidata ei saa.

"Me ei ületa oma võimalusi ja kindlasti kõik kohustused, mis erakond on võtnud, on täidetud või täidetakse õigeaegselt," lubas Korb.

Kuigi tõsisem valimisvõitlus alles algab, on ERJK saanud jubab teateid erakonnaseaduse võimalike rikkumiste kohta. Ühtegi erakonda aga komisjoni aseesimees Kaarel Tarand nimetada veel ei soovi, sest materjalid vajavad analüüsimist.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: