Trumpi sõnul läks Nõukogude Liit Afganistani terrorismiga võitlema

Nõukogude Liidu soomukid Kabulis 1988. aastal.
Nõukogude Liidu soomukid Kabulis 1988. aastal. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Ajaleht Washington Post nendib, et uue aasta esimese kabinetiistungi kõige meeldejäävamaks osaks oli see, kuidas president Trump andis "ajalootunni" Nõukogude Liidu sõjalisest sekkumise kohta Afganistanis.

Täpsemalt selgitas Trump, miks Nõukogude Liit tema arvates Afganistani sõja tõttu kokku varises, ja ilmselt soovis ta selle näitega põhjendada oma soovi USA sõdurid Süüriast ja Afganistanist välja tuua, kirjutab Post.

"Venemaa oli kunagi Nõukogude Liit. Afganistan tegi temast Venemaa, sest nad läksid Afganistanis sõdimisega pankrotti. Põhjus, miks Venemaa oli Afganistanis, oli see, et terroristid saabusid Venemaale. Neil [Nõukogude Liidul] oli põhjus seal olla. Probleem oli selles, et see oli karm võitlus. Ning nad läksid sõna otseses mõttes pankrotti; nad muutusid taas Venemaaks, Nõukogude Liidu asemel. Teate, paljud kohad, millest te praegu loete, ei ole enam Venemaa osa ja seda tänu Afganistanile," arutles Trump telekaamerate ees.

Kuigi selle üle, kui suurt rolli mängis Afganistani sõda Nõukogude Liidu kokkuvarisemises, võib vaielda, on mõned Trumpi laused tema ametikohta arvestades tähelepanuväärsed.

New Yorgi Ülikooli Afganistani-ekspert Barnett Rubin meenutas, et väidet, justkui oleks Moskva läinud Afganistani sõdima seepärast, et Afganistanist pärit terroristid oleksid Venemaad rünnanud, poleks hakanud omal ajal esitama isegi kõige veendunum Nõukogude propagandist. "Sa võid üle lugeda kogu 1980. aastate Nõukogude meedia ja sa ei leia sealt midagi nii naeruväärset," lausus ta.

Ehk Moskva sekkumine Afganistanis oli sisuliselt järjekordne katse mujal maailmas kommunismi edendada. Lisaks tekkis islamiäärmusluse probleem Afganistanis alles sõja ajal ja eriti laialdaselt alles pärast Nõukogude Liidu lahkumist.

USA senist välispoliitikat arvestades on enneolematu ka Trumpi märkus, et Venemaal/Nõukogude Liidul oli põhjust Afganistanis olla.

Samal kabinetiistungil kritiseeris Trump Afganistani teemal ka senist kaitseministrit ames Mattist ja väitis, et oli sunnitud Mattise ebaõnnestumise pärast sisuliselt vallandama.

Nõukogude Liidu sõjalist sekkumist Afganistanis puudutav osa algab ajal 1.56. 

Toimetaja: Laur Viirans

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: