Siim Kallas: Gräzini radikaliseerumine jääb mulle arusaamatuks

Foto: Prit Mürk/ERR

Reformierakonna asutajaliige ja esimene esimees Siim Kallas ütles Igor Gräzini erakonnast lahkumist kommenteerides, et tal on sellest küll kahju, kuid samas jäävad Kallasele mõistmatuks Gräzini üha radikaalsemad Euroopa Liidu vastased seisukohad.

"Mina ei tea midagi tema võitlusest riigikapitalismiga, aga ma tean tema meeletust võitlusest Euroopa Liiduga ja see läheb diametraalselt vastuollu sellega, mida me Reformierakonnaga oleme kogu aeg ajanud. Ma ei oskagi öelda, kas tuleks nutta või naerda," ütles Kallas Vikerraadio saates Uudis+.

Kallase sõnul on Gräzin poliitikuna püüdnud alati radikalismiga silma paista.

"Nüüd valis ta valis radikalismi, mis on suunatud Euroopa Liidu vastu. Mulle on tema seisukohad täiesti vastuvõetamatud. Iseenesest on selle kõige pärast kahju, sest tegemist on särava, targa ja ka tööka inimesega."

Kallase sõnul ei ole ta märganud, et Gräzin oleks oma seisukohti erakonnas näiteks valimisprogrammi tegemisel jõuliselt esindanud.

"Tule programmi aruteludel jõuliselt välja nende seisukohtadega. Aga ta läks kõigepealt minema ja siis ütles, et oi kui pahad lood on."

Kallase sõnul ei saa võtta tõsiselt Gräzini juttu, et Eesti on oma otsustusõiguse Brüsselise ära andnud ja poeb selle ees.

"See on selline müütiline jutt, mida ma olen tema suust kuulnud 15 aastat. Ärge unustage, et Brüsseli kõrgeim ametnik on Eesti Vabariigi peaminister. Kõik, mis Brüsselis toimub, saab peaministrite konsensusliku heakskiidu. Pole olemas mingit müütilist Brüsselist, mis jagab käske ja korraldusi. See on selline äraleierdatud ja ärakuulatud jutt."

Kallase sõnul ei saa keegi sundida Gräzinit pärast erakonnast lahkumist Euroopa Parlamendi saadiku mandaadist loobuma, kuid ta võiks seda ise teha.

"Loobu sellest mandaadist ise. See oleks mõistlik ja eetiline tegu," sõnas Siim Kallas.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: