Gräzin Keskerakonna juhatuse liikmena esinemisest: see oli tehniline viga

{{1546592400000 | amCalendar}}
Igor Gräzin
Igor Gräzin Autor/allikas: Reformierakond.

Igor Gräzin nimetas tehniliseks veaks, et ta esines Keskerakonna juhatuse liikmena kaebekirjas, mille ta saatis Andrus Ansipi kohta Euroopa Komisjoni presidendile. Ühtlasi ütles Gräzin ERR-ile, et Keskerakond võiks olla partei, mille ridades ta võiks kandideerida europarlamenti, kuna Keskerakond esindab euroskeptilist vaadet.

"See (kiri, kus Gräzini nime all oli Board Member Estonian Centre Party ehk Eesti Keskerakonna juhatuse liige - toim) oli ilma poliitiliste tagamaadeta elementaarne viga. Indrek Tarand ja Yana Toom olid kirjutanud kirja Andrus Ansipi kohta ja mina liitusin sellega poolel teel. Palusin endale ühe eksemplari, et alla kirjutada. Ja esimene tekst kirjutati Keskerakonna blanki peale ja sinna see nimetus (Yana Toom on Keskerakonna juhatuse liige - toim) jäi," rääkis Gräzin.

Küll aga kinnitas Gräzin, et on sada protsenti nõus kriitikaga, mis selles kirjas Andrus Ansipi kohta on öeldud.

"Ansip on esinenud niimoodi, nagu ta oma ametikoha järgi esineda ei tohi. Euroopa Komisjoni liikmetel on oma käitumiskoodeks. Selle sisu on, et Komisjoni esindajad ei esinda oma riiki, vaid Euroopa huve. Nad ei tohi sekkuda riikide siseasjadesse ja kõige vähem oma koduriigi siseasjadesse. Vähemalt kahel juhtumil on Ansip reegleid jõhkralt rikkunud," rääkis Gräzin.

Neljapäeval Reformierakonnast lahkunud Gräzinil jagus ohtralt kiidusõnu nii Keskerakonna kui ka selle esimehe Jüri Ratase aadressil. Gräzin pidas täiesti võimalikuks, et kandideerib Euroopa Parlamenti just Keskerakonna ridades.

"Nendega on nii, et nad on täiesti arvestatavad. Kui ma vaatan nüüd ringi, siis vaatan ka Keskerakonna poole, kes on minu partner ALDE-s. Reformierakonnast Keskerakonda minek ei muudaks parteiliselt midagi, sest mõlemad on ALDE parteid. Olen viimased kaks aastat Keskerakonda võtnud ääretult tõsiselt, eriti seda, kuidas Jüri Ratas Euroopaga asja ajab ja asju juhib," sõnas Gräzin.

Gräzin rääkis ka, et Keskerakonna puhul on täidetud kaks olulist tingimust - üheltpoolt kannab erakond mõistlikku euroskeptilist agendat ja teisalt on partei võimul ehk langetab otsuseid.

"Keskerakond oleks mu üks esimesi eelistusi. Esiteks ta on vana erakond. Teiseks on ta Reformierakonna koopia. Reformierakonnal pole ühtegi ideed, mis ei langeks Keskerakonnaga kokku. Jah, Keskerakond on teinud tehnilisi või administratiivseid vigu, mis puudutavad näiteks aktsiidide kogumist või haiglate sulgemist. Aga Keskerakond kannab mõistlikku euroskeptilist agendat. Kui ma vaatasin Jüri Ratase esinemist Euroopa Parlamendis, siis valdas suur austus ja lugupidamine."

"Toredaid euroskeptikuid on ka teistes erakondades, näiteks EKRE-s, aga Keskerakond on reaalselt võimul ning nemad võivad minna Euroopas ühest või teisest uksest sisse ja öelda, et üks või teine asi on Eesti seisukohalt nii või naa. Jah, ka Eesti 200 esindab sarnast vaadet, aga nendega läheb aega enne, kui nende tiivad sirgeks saavad. Aga Keskrakond on vana ja euroskeptiline erakond ning see on minu arvates suur pluss," rääkis Gräzin.

Samas ütles Gräzin, et võtab vähemalt nädala, aga võibolla kauem, et enda edasise poliitilise tegevuse kohta otsused langetada.

"Praegu mingeid lõplikke otsuseid langetada on liiga vara, sest tänane hommik on alles esimene minu poliitilise vaba elu hommik. Praegu olen ma psühholoogiliselt kõige ebastabiilsemas seisus otsuseid langetama. Praegu on targem võtta aeg maha ja vaadata, mismoodi asjad edasi jooksevad," sõnas Gräzin.

Korb: Keskerakonna uks on Gräzinile lahti

Kui Igor Gräzin tahab Keskerakonnaga liituda ja selle ridades kandideerida, on ta väga teretulnud, ütles Keskerakonna peasekretär Valeri Korb.

"Sümpaatia on vastastikune. Mina isiklikult arvan, et Igor Gräzin on väga tugev poliitik. Ma kiidan ka tema isikuomadusi: ta on väga hea ja positiivne inimene. Kui ta otsustab Keskerakonnaga ühineda, siis see võiks olla väga hea koostöö. Aga täna on jutud tema ühinemisest Keskerakonnaga veel ennatlikud."

Kui Gräzin peaks tahtma Keskerakonnaga siiski ühineda, on Korbi sõnul uks talle selleks avatud.

"Aga mis valikud tema teeb, on puhtalt tema enda asi. Kui tal on soovi ja kui me räägime riigikogu valimistel kandideerimisest, siis on võimalus Keskerakonna nimekirjas veel olemas. Me paneme oma nimekirjad lukku 12. jaanuaril ehk tal on aega järgmise laupäevani," sõnas Korb.

Reformierakonna asutajaliige ning Euroopa Parlamendi saadik Igor Gräzin astus 3. jaanuaril Reformierakonnast välja.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: