Dekaan: kolledžite probleemide põhjus peitub tasuta kõrghariduses

Foto: Urmet Kook /ERR

Tartu Ülikooli kolledžite rahaprobleemide taga on üheltpoolt üldine demograafiline olukord, aga teisalt ka tasuta kõrghariduse reform, leiab Tartu Ülikooli sotsiaalvaldkonna dekaan, professor Raul Eamets.

"Probleemide põhjusi on kaks. Esiteks, üldine demograafiline olukord - meil on vähem noori, kes kõrgharidusse sisenevad. Teiseks, kindlasti mõjutas kolledžeid päris oluliselt tasuta kõrghariduse sissetoomine. See tähendas seda, et kui inimesed õpivad töö kõrvalt ja ei saa vajalikke punkte täis, siis nad eelistavad võtta eksmatrikuleerimise, mitte muutuda tasuliseks. See tasuta kõrgharidusreform annab kõvasti tunda," selgitas Eamets Vikerraadio saates Uudis+.

Eametsa sõnul õppis "hiilgeaegadel" TÜ Pärnu kolledžis ja Viljandi kultuuriakadeemias üle 1000 tudengi. Kolledži normaalseks toimimiseks oleks vaja vähemalt 700 tudengit. Praegu on tudengite arv aga Narvas langenud 500 lähedale.

"500 tudengit on kriitiline piir, kus me maksame mingi teise tegevuse arvelt peale. Me ei saa tänaste tudengite numbrite juures mingist arengust rääkida. Oleme kriitilise piiri peal, aga praegu pole otsust kolledžite sulgemise osas."

Eametsa sõnul ei soovi ta, et kolledžite rahastamist tehtaks mingite muude hariduskulutuste arvelt. Arvestades kolledžite tugevat regionaalpoliitilist mõõdet, tuleks lisaraha tuua muudest valdkondadest.

Kriitikaga 2013. aastal sisseviidud tasuta kõrghariduse teemal tuli eelmisel aastal välja Tallinna Ülikooli õppeprorektor Priit Reiska ning teda toetasid ka teiste ülikoolide juhid.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: