Lehis: maksuvaba tulu arvutust tuleks sissetulekute kasvuga korrigeerida

Foto: ERR

Et nüüdseks aasta vanuseks saav tulumaksureform omaks maksupoliitilise efektina ka edaspidi mõju, tuleks 1200 ja 2100 euro piiri tõsta, ütles maksumaksjate liidu juht Lasse Lehis.

"Kindlasti tuleks neid piire sissetulekute kasvuga samas tempos korrigeerida ja võib-olla veelgi rohkem," rääkis Lehis intervjuus Vikerraadiole.

Aastatulu arvesse võttes tähendab kuni 1200 euro suurune keskmine kuuteenistus praegu, et tulumaksuvaba on ühes kuus 500 eurot. Pärast seda hakkab tulumaksuvabastus langema ning alates 2100 euro suurusest teenistusest enam maksuvaba tulu ei saa.

Lehis möönis, et kartis 2018. aastal rakendunud maksureformi puhul isegi hullemat segadust, kuid maksuameti täpselt sihitud teavitused aitasid seda vähendada.

Maksuameti numbrid on seni näidanud, et tulumaksu on vastavalt ootustele tasunud 436 000 inimest.

Tulumaksu on ootusest rohkem tasunud 493 000 inimest summas 116 miljonit eurot, mille nad saavad kevadel tuludeklaratsiooni esitades tagasi.

Tulumaksu on ootusest vähem tasunud (eeldatavalt peavad juurde maksma) 55 000 inimest summas 9,8 miljonit eurot.

Lehis ütles, et tõenäoliselt on väga suur hulk inimesi harjunud tulumaksutagastusega ehk neile meeldib deklaratsiooniga raha tagasi saada. Ühtlasi on see viis sundida end säästma.

Isegi kui inimesel tekib juurdemaksmise kohustus, on seda Lehise sõnul võimalik tasuda alles 1. juuliks või paluda maksegraafikut, mille maksuamet annab väiksemate summade puhul automaatselt.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: