Seadus ei kohusta telekomifirmasid voolukatkestuse korral mobiilsidet säilitama

Foto: ERR / Margus Muld

Kolmapäevane pikem voolkatkestus Saaremaal tõi endaga
kaasa ka mobiilside katkemise. Ükski seadus ei kohustagi Eestis sellises olukorras telekommunikatsiooniettevõtteid mobiilisidet säilitama.

Kuressaaret tabanud neljatunnine elektrikatkestus ei sulgenud üksnes kauplusi ja kohvikuid, vaid halvas osaliselt ka mobiilside, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Esimesed probleemid tekkisid umbes tund pärast katkestust. Teatud mastid olid maas - ei saanud kätte inimesi, ei saanud asutuste vahel enam kõnesid teha. See oli päris tõsine probleem," rääkis Saaremaa valla IT-juht Anu Tanila.

Telekomfirmadele pole seadusega pandud kohustust mobiilisidet elektrikatkestuse korral säilitada, tõdes tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet.

"Sellest hoolimata on kõik mobiilsideoperaatorid oma tugijaamadesse paigaldanud tagavaraakud ja olulisemates tugijaamades on ka diiselgeneraatorid," märkis ameti side- ja meediateenuste talituse juht Oliver Gailan.

Tele2 võrguhoolduse juht Tanel Klaar näitas mobiili tugijaama riiulil seisvaid akusid ja ütles, et need hoiavad masti töös vähemalt neli tundi. Kui elekter välja lülitada, ei juhtu midagi - laelamp põleb edasi ja säilib ka 4G levi.

"Tugijaamad töötavad edasi, sumisevad edasi," sõnas Klaar.

Kui elektriühendus nelja tunni jooksul ei taastu, sõidab kohale tehnik generaatoriga. Samas ei jätku generaatoreid iga mobiilimasti jaoks - mobiiliobjekte on tuhande ringis, generaatoreid aga umbes 30.

Elisa Eesti tegevjuht Sami Seppänen ei pidanud aga mobiilimastide varustamist akudega lahenduseks.

"Me võime panna selle kapi täis akusid, aga kui meie taustsüsteem annab otsad elektri puudumise tõttu, siis me võime siin tugijaama juures saunas käia, aga sidet pole. Ma räägin piirkondlikust tasemest, kus on alajaamad," sõnas Seppänen.

Telia jaeäri juht Holger Haljand ütleb, et elektrikatkestuse korral võivad operaatorid lülitada välja küll energiamahukama mobiilse andmeside, aga kõned peaksid läbi tulema igal juhul.

"Andmesidevõimekus on piiratud sel puhul, kui on akudest vaja maksimaalne periood välja pigistada. Prioriteet number üks on kõneside - see peab igal juhul töötama. Puhtalt voolukatkestusega ei saa sidet halvata," kinnitas ta.

Saaremaa valla IT-juht tõdes kolmapäevase kogemuse põhjal, et infovahetus mobiilioperaatoritega jättis soovida.

"Hea oleks teada, mis masti alal on generaatorite võimalus, millised töötavad kaks tundi, millised kukuvad juba esimese katkestusega maha. Selline pilt oleks valla kriisikomisjonile äärmiselt oluline," tõdes Tanila.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: