Kollavestide "turvaülemaks" on Donbassis Kremli poolel sõdinud prantslane

Victor Alfonso Lenta (keskel punase baretiga) 5. jaanuaril Pariisis
Victor Alfonso Lenta (keskel punase baretiga) 5. jaanuaril Pariisis "kollavestide" üritusel. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Omal ajal Ukraina idaosas Kremli-meelsete jõudude poolel sõdinud endine Prantsuse sõjaväelane Victor Alfonso Lenta on nüüd aktiivselt tegutsemas nn kollaste vestide ridades. Nii ta ise kui ka mitmed meediaväljaanded on teda nimetanud lausa kollavestide "turvajuhiks".

Afganistani missiooni veteran Lenta paistis Donbassis silma aastatel 2014-2015, kui ta treenis ja sõdis Kremli poolt toetatud jõudude ridades ning esines sageli ka Venemaa meedias ja propagandakanalites. Lisaks tegutses ta aktiivselt selle nimel, et meelitada piirkonda Venemaa poolel võitlema ka teisi Prantsusmaalt ja mujalt pärit inimesi, kirjutab Kyiv Post.

Oma tegevust põhjendas ta sooviga kaitsta Donbassi tsiviilelanikke "Kiievi-poolse terrori ja fašistliku agressiooni" eest. Viimane väide on omamoodi kummaline ka seetõttu, et oma kodumaal on Lenta seotud eelkõige just paremäärmuslike ringkondadega. Lenta tunnistas ise kaamerate ees otsest Ukraina sõdurite vastu võitlemist ning sotsiaalmeedias avaldatud fotode kohaselt paistis tema lemmikrelvaks olevat snaipripüss.

Koos mõne kaaslasega soovis ta luua ka organisatsiooni Légion Française à Donbass ehk Prantsuse Donbassi Leegionit. See üksus oleks pidanud olema osa jõust, mis nii Euroopas kui ka Euraasias laiemalt võitleb "religiooni ja traditsiooniliste pereväärtuste" kaitsmise nimel. Intervjuudes uhkustas ta sellega, et kohalikud võitluskaaslased kutsuvad teda "komandöriks".

Kuigi intervjuudes süüdistas ta oma kodumaa valitsust Ukraina toetamises ja eeldas, et ta võetakse Prantsusmaal oma tegevuse eest vastutusele, pole pärast koju naasmist tema suhtes teadaolevalt mingit Donbassiga seonduvat kriminaalmenetlust alustatud.

Tänapäeval taas Prantsusmaal olles on Lenta oma "globalismi ja NATO vastase võitluse" Pariisi tänavatele toonud.

Näiteks 12. jaanuaril märgati teda Pariisis marssimas, kusjuures ta kandis lisaks kollasele helkurvestile ka oma kunagist sõjaväebaretti ning medaleid, ja ta andis siis ka intervjuu.

Nii Prantsusmaa võimud kui ka paljud analüütikud on nentinud, et kollaste vestide protestilainele, eriti selle vägivaldsemale osale, on Venemaa võltsuudiseid ja muid infooperatsioone kasutades aktiivselt kaasa aidanud. Praeguseks uurivad Venemaa panust ka Prantsusmaa julgeolekuteenistused.

Prantsusmaa paremäärmuslikes ringkondades on viimastel aastatel üha ulatuslikumalt levimas vastuseis NATO-le ja Euroopa Liidule ning samal ajal tugevneb iga päevaga toetus Venemaa välispoliitikale, sealhulgas Kremli sammudele Ukrainas. Ka paremäärmusluses süüdistatud Marine Le Peni erakonnast on järjekindlalt kuulda Venemaa tegevust toetavaid seisukohti.

Kuigi kollaste vestide protestiliikumine on väga kirju koosseisuga, on seda ära kasutamas erinevat sorti äärmuslased, sealhulgas ka paremäärmuslased. Ning paremäärmuslastest prantslaste ridadest on valdavalt pärit ka need isikud, kes on käinud Donbassis Kremli poolel võitlemas. Nüüdseks on aga suur osa neist kodumaal tagasi ning tihti toetamas Venemaa välispoliitilisi manöövreid. Väljaanne Unian on näiteks tuvastanud vähemalt kolm tuntud kollavesti, kes on käinud varem Donbassis sõdimas.

SBU teates meenutati, kuidas Moskvasse kutsutakse pidevalt erinevatele konverentsidele Euroopa äärmuslasi, et koos Vene ideoloogidega nagu Aleksandr Dugin ja teised Euroopa riikide õõnestamise üle arutleda. Samuti kasutatakse neid Euroopa äärmuslasi kui "vaatlejaid Euroopast" Kremli poolt korraldatud libavalimistel Krimmis ja Donbassis.

"Täna on need samad radikaalid Donetski Rahvavabariigi lipu all ning FSB ja GRU poolt juhendatutena on tegemas "praktilist eksamit". Nad on hakanud looma rahutusi ja vägivalda Prantsusmaal rahumeelsete protestijate selja taga," nenditi SBU teates.

Lenta ise rääkis 12. jaanuaril prantsuskeelsele Huffington Postile, et ta oli loonud sõjaväe või julgeolekujõudude taustaga veteranidest vabatahtlike grupi, mille eesmärgiks on kaitsta protestijaid märulipolitsei poolse "vägivallatsemise ja provokatsioonide" eest. Kusjuures Huffington Postile ütles ta end tutvustades ühe teise nime, kuid fotodelt tunti ta hiljem ära.

Juhtumi valguses on aga mitmed analüütikud küsinud, miks Prantsusmaa ja ka teiste lääneriikide võimud on olnud nii aeglaselt tegelemas Donbassis Kremli-poolel võitlemas käinud vabatahtlikega ning nende tegevusega pärast kodumaale naasmist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: