"Välisilma" intervjuu kollavestiga: praegune süsteem võidab selle partii

Foto: ERR

Kollavestidega liitunud endine diplomaat Bernard Paqueteau ütles Erle Loonurmele antud intervjuus, et kuna kollavestid juba väsivad, siis valitsus võidab selle partii, oluliseks peab ta aga, et süsteemi sai raputatud.

Kollavestid on tasapisi muutumas Prantsusmaa tänavapildi loomulikuks osaks. Meeleavaldused on kestnud järjest 15 nädalat. Võrreldes novembri keskpaigaga, mil liikumine algas, on protesteerijate arv järjest kahanenud. 282 000 on saanud umbes 46 000 president Emmanuel Macroni ja praeguse poliitilise süsteemi vastu protesteerijat.

Esmaspäeval avaldatud uuring näitab, et 55 protsenti prantslastest soovib, et kollavestide liikumine lõppeks. Samal ajal kui president Emmanuel Macroni populaarsus on tõusmas.

Kollavestid on tänavatel käinud 15 järjestikusel laupäeval. Kokku on toimunud üle 5000 vägivallaakti politseijõudude vastu, mis on rekord. Keegi ei kahtle nende seoses kollavestidega. Miks on vägivalda niivõrd palju?

Ma ei tea, kus te neid arve võtate, aga on olnud üle 2000 haavatud kollavesti, umbes 12 kollavesti on ka hukkunud. Samuti on umbes 29 kollavesti, kes on saanud tõsiselt vigastada - kaotanud silma või ihuliikmeid. Nii, et tegemist on vägivallaga kollavestide vastu. On mõned kollavestid, kes olles löökide all, pidid meeleheites vastu lööma. Kollavestide seas on palju vaeseid, palju meeleheitel inimesi. Nii, et kindlasti on ka vägivaldseid kollaveste. See on meedia, kes tahab asju nii näidata. Tegemist on valitsuse teadliku töö ja meedia manipulatsiooniga. On täiesti selge, et võimud tahavad vaid üht - peita seda, mis tegelikult toimub.

Te väidate, et telekanali France 2 (avalik-õiguslik televisioon Prantsusmaal) andmed on manipulatsioon? See on France 2 kõige tähtsama uudistesaate arvud, mida te nimetate manipulatsiooniks.

France 2 on avalik-õiguslik telekanal, mis on osa riiklikust meediasüsteemist. See on n-ö vabariiklik kord, mis on tegelikult demokraatia vastane, sest ei lase rahval oma sõna öelda.

Sotsiaalmeedias on pilte, kuidas kollavestide liige sõdis ka Ukrainas Donbassis separatistide poolel. Inglise meedia on öelnud, et Venemaa mõju kollavestide liikumisele on ilmselge. Mida te selle kohta ütlete?

Ma arvan, et see on üks suur vandenõu. Ka kollavestid ise näevad igal pool vandenõusid. Me peaksime proovima ka mõista, kes on kollavestid. Meie liikmete seas on inimesi, kes järgivad üht kindlat parteid ja neid, kes on apoliitilised. Neid, kes hääletavad paremäärmuslaste poolt ja neid, kelle vaated ühtivad vasakäärmuslastega. Ka neid, kes hääletasid praeguste võimukandjate poolt. Ja ka neid, kes ei hääleta üldse. Te võite leida antisemiite, homoseksuaale ja homofoobe. Kollavestide seas on väga erinevate profiilidega inimesi.
Kollavestide liikumine ühendab prantsuse inimeste viha, kes ei kannata enam kehtivat korda. Ja see on see, mida tuleb näha.

Kes rahastab kollavestide liikumist?

Mitte keegi. Me ei ole kunagi kelleltki raha saanud. See on huvitav küsimus, sest selleks, et kollavestidega liituda, ei ole raha vaja. Piisab, et minna linnaväljakule ja meelt avaldada. Piisab internetist ja heast tahtest. Valdav osa kollavestidest ei ole üldse rikkad, vastupidi, nad on vaesed.

Kollavestide meeleavaldused on järjest väiksemaarvulised. Samal ajal Emmanuel Macroni populaarsus, kes on tegemas ka üleriigilist ringkäiku, et inimestega kohtuda, aina tõuseb. Milline on teie lõppeesmärk, kuhu te tahate välja jõuda?

Usun, et igal juhul praegune süsteem võidab selle partii. Inimesed hakkavad väsima. Aga ma usun, et tähtis on see, et me näitasime midagi ja et me raputasime süsteemi. Süsteemis on vigu. Mitmed intellektuaalid on hakanud mõistma, et see tuleb ümber teha. On majandusteadlasi, kes arvavad, et süsteem tuleb ümber teha. Sellepärast me tahamegi ellu kutsuda rahvaalgatusliku referendumi. Me ei taha lõhkuda põhiseadust ega parlamentaarset süsteemi. Me tahame, et rahval oleks praegusest võimusüsteemist väljaspool võimalus kaasa rääkida.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: