Osa Prantsuse kollaveste paneb kokku eurovalimiste nimekirja

Ingrid Levavasseur (keskel).
Ingrid Levavasseur (keskel). Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Prantsusmaal viimasel ajal tähelepanu pälvinud nn kollaste vestide liikumine on esitanud mais toimuvateks Euroopa Parlamendi valimisteks 10 kandidaati ning protestiliikumise juhtfiguuride plaanis on plaanis jõuda 79 kandidaadist koosneva nimekirjani.

Nn kollased vestid said novembris alguse kui kütuseaktsiisi vastane protestiliikumine ja seda eelkõige tänu organiseerumisele sotsiaalmeedias. Hiljem, eriti pärast seda, kui valitsus protestijate nõudmistele vastu tuli, on hakatud nõudma suurt hulka erinevaid asju. Liikumist on iseloomustanud ka äärmiselt ulatuslik killustatus ning kõigi poolt heaks kiidetud juhtide puudumine ja seetõttu polnud ka Prantsusmaa valitsusel omal ajal võimalik kellegagi läbirääkimisi pidada.

Tänavatel on kollaste vestide meeleavaldustega liitunud vägagi kirju seltskond ning ka erinevad vasak- ja paremäärmuslased, mistõttu on üritused sageli lõppenud kokkupõrgetega märulipolitseiga.

Nüüd on aga osa kollaste vestide aktiviste asunud organiseeruma europarlamendi valimisi silmas pidades, vahendavad RTL, actu.fr, BBC jt.

Kollavestide valimisnimekirja esikohal on 31-aastane Normandiast pärit hooldusõde ja kahe lapse ema Ingrid Levavasseur, kes on kollavestide üritustel sageli silma torganud ja kelle peamiseks argumendiks on süüdistada valitsust ülbuses.

Tema kampaaniajuhiks on Hayk Shahinyan, kes kunagi kuulus noorte sotsialistide liikumisse (MJS) ja kes ise samuti kollavestide nimekirjas kandideerib.

Hetkel on kollavestide kandidaatide nimekirjas kuus meest ja neli naist, kes on pärit väga erinevatelt elualadelt - esindatud on näiteks firmajuht, jurist, veel üks hooldusõde ja kodus lapsi kasvatav ema.

Kandideerivad kollavestid kutsuvad Kodanike Juhitud Ühenduseks (Ralliement d'initiative citoyenne - RIC) ning ametlikku juhti pole neile veel valitud. 79 kandidaati on kavas leida 10. veebruariks. Kandidaatide arv tuleneb kohtade arvust, mis on hetkel Prantsusmaale europarlamendis eraldatud.

RIC peab kandidaatide esitamiseks koguma vähemalt 700 000 eurot ning Shahinyani sõnul on 10 protsenti sellest rahast juba koos.

Oma valimisplatvormis teatab RIC, et nende kandidaadid lükkavad tagasi Euroopa institutsioonid ja käsud finantseliidilt ja tehnokraatidelt, kes on unustanud, mis on tegelikult täthtis: inimsus, solidaarsus ja planeet Maa. RIC lubab olla kõneisikuks kodanikele, kellega on kavas pidevalt konsulteerida.

Osa kollaveste pole aga ühe grupeeringu eurovalimistele pürgimisega rahul, sest nende hinnangul võivad sellest lõppkokkuvõttes kasu lõigata hoopis senised suurparteid ja president Emmanuel Macroni erakond La République En Marche. Kriitiliste kollavestide hinnangul on Levavasseur'i käik ka ebademokraatlik, sest suurem osa kollaveste olevat eraldi valimisnimekirja moodustamise vastu.

Kollavestide valimisnimekiri ei meeldi tõenäoliselt ka vastavalt vasakäärmusluses ja paremäärmusluses süüdistatud Jean-Luc Mélenchonile ja Marine Le Penile, sest just nende parteid on üritanud kõige aktiivsemalt kollavestide rahutustest kasu lõigata. Praktikas tähendaks konkureeriva valimisnimekirja esiletõus aga protestihäälte killustumist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: