Sisekaitseakadeemia moodne koolimaja saab viimast lihvi

Foto: ERR

Peagi valmivas sisekaitseakadeemia moodsas hoones saab alates veebruari lõpust korraga õppida 900 kadetti.

Piritale kerkinud sisekaitseakadeemia projekteeriti arhitektuurivõistluse võidutöö alusel. Töö nimi oli "Faalanks", mis tähistab Vana-Kreeka rivikorda. Hoone osad on üksteise suhtes nihkes, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Akadeemia soovis avatud ja energiat säästvat hoonet.

"Selle hoone kõik lõunapoolsed küljed on ilma avadeta ja valgus tuleb ida- ning läänepoolsetest külgedest. Täna on selle hoone ruumikuju juba põhiomõtteliselt tõestanud, et see töötab," selgitas sisekaitseakadeemia nõunik Peeter Tambu.

Hoonet köetakse maaküttega. Arvestuslikult peaks energiasääst uues majas vanast õppehoonest erinema kolm korda.

Akadeemia 12 ruutmeetri kõrguse fuajee kõrval on raamatukogu ja suured auditooriumid. Suurimasse, 230-kohalisse auditooriumisse tuleb 4K-kinoprojektor, suur raamekraan, kuus suurt LCD-ekraani, tõlkekabiinid ning heli ja pildi režiipuldid. Lisaks loengutele saab nii seda kui ka 100-kohalist auditooriumi kasutada seminarideks ja konverentsideks.

"Lisaks laborite tiib, spordihoone, spordikompleks spordisaali - suure pallisaaliga -, erinevad matisaalid, jõusaalid, lastetiiru kompleks. Kõik see teebki selle hoone pisut erinevaks tavapärasest," kirjeldas ehitusettevõtte Nordecon projektijuht Kaido Aunre.

Kahel korrusel asuvasse raamatukogusse tulevad lisaks lugemissaalile individuaaltöö kabinetid ja erihoidla ligipääsupiiranguga materjalile. Seal on näiteks magistrantide lõputööd, mis sisaldavad tundlikku infot.

Sisekaitseakadeemias on õppetööks ka minivangla, kus on esindatud kõigi Eesti vanglate kongid.

Õppekambrid on rajatud nii, et kui osa rühmast harjutab näiteks kinnipeetavate peidetud keelatud esemete leidmist, saab teine osa kõike nende peade kohalt jälgida. Spetsiaalse ventilatsiooniga tuleohutuslaboris hakatakse tegema põlemiskatseid.

Hoones on ka piirivalve õppedepoo. "Selleks, et kadett ei peaks veetma päeva õues, on meil suur depooruum, kuhu saab sisse sõita autoga, kus otsitakse autosid läbi, üritatakse leida autodesse peidetud salakaupa," selgitas Tambu.

Sisekaitseakadeemia uus hoone avatakse 22. veebruaril.

Klaasist ja betoonist õppehoone autor on arhitektuuribüroo Arhitekt11. Hoone kogumaksumus on 19 miljonit eurot ja selle rajamist toetas Euroopa regionaalarengu fondi ASTRA meede.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: