Trump tühistas USA delegatsiooni sõidu Davosi majandusfoorumile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: SCANPIX / EPA

USA president Donald Trump tühistas Ühendriikide delegatsiooni sõidu iga-aastasele rahvusvahelisele konverentsile Davosis, öeldes, et ametnikke vajatakse valitsusametite töö osalise seisaku tõttu Washingtonis.

"Lähtudes kaalutlusest, et 800 000 suurepärast Ameerika töötajat ei saa palka, ning tagamaks vajalikku abi oma meeskonnalt, tühistas president Trump oma delegatsiooni visiidi Maailma Majandusfoorumile Šveitsis Davosis," teatas Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders.

Rahandusminister Steve Mnuchin pidanuks juhtima viieliikmelist delegatsiooni, kuhu oli lülitatud ka välisminister Mike Pompeo.

Olukord Washingonis seoses seisakuga on muutunud üha sürreaalsemaks ja isiklikumaks.

Eelnevalt oli Trump viimasel hetkel tühistanud oma peamise oponendi, esindajatekoja demokraadist spiikri Nancy Pelosi kava õhujõudude lennukiga Afganistani sõita.

Sarkastilises kirjas ütles Trump Pelosile: "Mul on kahju teavitada, et teie reis Brüsselisse, Egiptusesse ja Afganistani on edasi lükatud. Me ajastame selle seitsmepäevase ekskursiooni ümber, kui seisak läbi saab."

"Te kindlasti nõustute, et selle avalike suhete ürituse edasilükkamine on kohane," kirjutas ta, märkides samas, et spiiker võib soovi korral lennata kommertslennuga.

Pelosi ja tema delegatsioon olid kavandanud väljakuulutamata visiidi Afganistani sõjatsooni ja pidid sinna lendama USA õhujõudude lennuki pardal. Tema büroo andmeil Egiptust visiidikavas ei olnud.

Kongressi abi sõnul olid mitmed seadusandjad juba bussides, valmistudes Kapitooliumilt lahkuma, kui Trump pidurit tõmbas.

Pelosi oli varem pannud ette, et Trump lükkaks edasi oma 29. jaanuarile kongressi ees kavandatud pöördumise olukorrast riigis või siis teeks seda hoopis Valgest Majast.

Kuigi Pelosi viitas seejuures, et seisak mõjutab julgeolekut, soovis ta ilmselt jätta presidendi ilma tolle tähtsaimast iga-aastasest hetkest rambivalguses.

Valge Maja eitas, et reisi ärajätmise näol on tegemist kättemaksuga, kuid seda usuvad vähesed.

Trump tühistas möödunud nädalal omaenda osaluse Davosi üritusel, viidates seejuures samuti tülile tema nõude üle eraldada 5,7 miljardit dollarit müüri rajamiseks Mehhiko piiril.

USA välisministeerium toob seisakust hoolimata personali tagasi tööle

USA välisministeerium teatas neljapäeval, et on valitsusametite töö osalisest seiskumisest hoolimata leidnud raha personali naasmiseks ja ühes sellega Ühendriikide välispoliitika sujuvaks elluviimiseks.

Ministeerium on väljastanud kõigile töötajaile korralduse naasta tööle pühapäevaks, mil algab järgmine palgaperiood. Arvestades, et esmaspäeval on Martin Luther Kingi päevaga seoses riiklik püha, asub personal taas tööle teisipäeval.

Erinevalt paljudest teistest riigi palgalistest, nagu tasuta töötavad lennujaamade turvatöötajad ja rannavalve liikmed, lubas välisministeerium maksta palka kõigile oma 75 000 töötajale.

Ühe anonüümsust palunud ametiisiku sõnul on saanud seisaku jätkudes selgeks, et vaja on ministeeriumi kogu tööjõudu, et tulla toime "müriaadi kriitiliste probleemidega kogu maailmas, mis vajavad Ühendriikide juhirolli".

"Me oleme sügavalt mures ka üha kasvavate finantsraskuste ja ebakindluse pärast, mis puudutavad ministeeriumi töötajaid, kelle palku ja heaolu pretsedenditult pikaks veninud paus puudutab," lisas ta.

Ministeerium lisas, et kavatseb oma ressursse siiski säästlikult kulutada ning mitte maksta seisaku esimese kuu eest kohe välja saamata jäänud palka sundpuhkusele või tasuta koju jääma pidanud töötajaile.

Ühtlasi märgiti, et puudub kindlus ka selles, kas suudetakse jätkata töötajaile maksmist, kui seisak kestab järgmisest kuust kauem.

Neljapäevase sisuga on sundpuhkusel 23 protsenti ministeeriumi töötajaist välismaal ja 40 protsenti Ühendriikides.

USA valitsus jäi vajalikust rahastusest ilma 22. detsembril, sest president Donald Trump nõuab 5,7 miljardi dollari eraldamist müüri rajamiseks Mehhiko piirile, millele esindajatekoda kontrollivad demokraadid kategooriliselt vastu on.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: