Pelosi tühistas Trumpi paljastuse tõttu Afganistani-visiidi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Nancy Pelosi.
Nancy Pelosi. Autor/allikas: Douglas Christian/ZUMA Press/Scanpix

USA demokraadist esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi oli sunnitud julgeolekukaalutlustel tühistama kavandatud reisi Afganistani pärast seda, kui tema poliitiline vastane, vabariiklasest president Donald Trump oli kirjas spiikri reisiplaani avalikustanud.

Pelosi, kelle vastasseisu tõttu Trumpiga kestab Ühendriikides neljandat nädalat valitsuse osaline tööseisak, süüdistas reedel presidenti julgeolekuprotokolli rikkumise tõttu "äärmises vastutustundetuses".

"Meile laekus Afganistanist informatsioon, et meie reisi avalikustamine presidendi poolt muutis olukorra kohapeal palju ohtlikumaks, sest see saadab pahadele toimijatele signaali sellest, et me oleme tulemas," lausus spiiker ajakirjanikele.

Presidendi administratsioon eitab plaanide lekitamist Pelosi sõjatsooni kavandatud reisi kohta.

"Mõte, et me lekitaksime midagi, mis seaks ohtu mõne ameeriklase turvalisuse ja julgeoleku on otsene vale," lausus kõrge Valge Maja ametnik.

Trump tühistas neljapäeval viimasel Pelosi kava õhujõudude lennukiga Afganistani sõita.

USA välisministeerium teatas reedel, et Trumpi teadaanne Pelosi reisist "suurendas oluliselt ohtu delegatsioonile ja vägedele", sõnas spiikri pressiesindaja Drew Hammill.

"Täna hommikul kuulsime, et administratsioon lekitas ka erareisi plaanid," sõnas ta.

Sarkastilises kirjas ütles Trump Pelosile: "Mul on kahju teavitada, et teie reis Brüsselisse, Egiptusesse ja Afganistani on edasi lükatud. Me ajastame selle seitsmepäevase ekskursiooni ümber, kui seisak läbi saab."

"Te kindlasti nõustute, et selle avalike suhete ürituse edasilükkamine on kohane," kirjutas ta, märkides samas, et spiiker võib soovi korral lennata kommertslennuga. 

Pelosi ja tema delegatsioon olid kavandanud väljakuulutamata visiidi Afganistani sõjatsooni ja pidid sinna lendama USA õhujõudude lennuki pardal.

Spiiker oli päev varem pannud ette, et Trump lükkaks edasi oma 29. jaanuarile kongressi ees kavandatud pöördumise olukorrast riigis või siis teeks seda hoopis Valgest Majast. 

Kuigi Pelosi viitas seejuures, et seisak mõjutab julgeolekut, soovis ta ilmselt jätta presidendi ilma tolle tähtsaimast iga-aastasest hetkest rambivalguses. 

Valge Maja eitas, et reisi ärajätmise näol on tegemist kättemaksuga, kuid seda usuvad vähesed.

Trump tühistas möödunud nädalal omaenda osaluse Davosi üritusel, viidates seejuures samuti tülile tema nõude üle eraldada 5,7 miljardit dollarit müüri rajamiseks Mehhiko piiril. Neljapäeval tühistas president kogu USA delegatsiooni osalemise Davosi foorumil.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: