X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia vastuseis on lõpetamas inimsmugeldamise vastast operatsiooni Sophia

Euroopa Liidu migrantide smugeldamise vastase operatsiooni Sophia tulevik on Itaalia kätes, ütles Euroopa Liidu rändevolinik Dimitris Avramopoulos.

Vahemerel läbi viidava ja mitmete liikmesriikide osalusega operatsiooni praegune mandaat lõpeb kahe kuu pärast. Itaalia uus valitsus on ähvardanud operatsiooni lõpetada, kui Euroopa Liit ei muuda reegleid, mille järgi toovad päästelaevad migrandid peamiselt Itaalia sadamatesse, vahendasid ERR-i teleuudised ja ajaleht Times.

Rooma nõuab, et Euroopa Liidu riigid võtaksid vastu rohkem migrante. Katsed muuta operatsiooni Sophia mandaati on põrkunud laiema küsimuse vastu, kuidas reformida Euroopa Liidu nn Dublini asüülireegleid.

"Oma esimesest päevast siseministrina olen küsinud, miks peab Itaalia olema ainus rahvusvahelise missiooni sadam. Üle poole aasta oleme palunud neid reegleid muuta, aga Euroopa vastab aina "ei-ei-ei ja ei". Kui nüüd keegi arvab, et Itaalia lahkumine missioonist kahjustab Itaaliat, siis see ei ole enam meie probleem," kommenteeris Salvini ja rõhutas, et muutuvad kas operatsiooni reeglid või lõpeb operatsioon ise.

EL-i välispoliitikajuhi Federica Mogheriniga seotud allikas ütles Timesile, et kui Itaalia, kellel on kontroll operatsiooni ja selle peakorteri üle, seda enam ei taha, siis on EL valmis selle lõpetama.

Saksamaa kaitseministeerium on näiteks teada andnud, et kavatseb oma laevad operatsioonilt tagasi tõmmata, et jätta ruumi poliitiliseks diskussiooniks. Kaitseminister Ursula von der Leyen märkis muuhulgas, et itaallastest juhid on saatnud Saksa laevu Vahemere kõrvalistesse kohtadesse, mida tegelikud inimsmugeldamise marsruudid ei läbi.

Operatsiooniga Sophia on alates 2015. aastast vahemerelt päästetud umbes 45 000 nn paadimigranti.

Kui operatsioon omal ajal algatati, oli selle peamiseks eesmärgiks inimsmugeldajate kinnipidamine ja inimsmugeldamiseks kasutatavate laevade konfiskeerimine. Ekspertide hinnangul aga kohanesid Liibüas tegutsevad inimsmugeldajate jõugud olukorraga kiiresti ning hakkasid panema sadu inimesi väga halvas seisukorras kummipaatidesse.

See tõigi kaasa olukorra, kus kõrgtehnoloogiaga varustatud sõjalaevad tegelesid praktikas eelkõige inimeste merehädast päästmise ja nende Itaaliasse toomisega, mis omakorda tekitas sealses ühiskonnas tõsist vastumeelsust ning tõi eelmisel aastal kaasa ka äärmusluses süüdistatud erakondade edu parlamendivalimistel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: