USA eriesindaja lendab Põhja-Korea pealinna

USA eriesindaja Põhja-Korea küsimustes Stephen Biegun.
USA eriesindaja Põhja-Korea küsimustes Stephen Biegun. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

USA eriesindaja Põhja-Korea küsimustes Stephen Biegun lendab kolmapäeval Pyongyangi kõnelusteks oma ametivennaga enne Ühendriikide presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni teist kohtumist, teatas välisministeerium esmaspäeval.

Biegun arutab lisaks veebruari lõppu kavandatud tippkohtumise ettevalmistamise üksikasjadele oma kolleegi Kim Hyok-choliga ka seda, kuidas "viia edasi senitehtut presidendi ja esimehe Singapuris antud lubaduste elluviimisel: täielik tuumavabadus, USA-KRDV suhete ümberkorraldamine ja püsiva rahu rajamine Korea poolsaarel", seisis USA välisministeeriumi avalduses.

Pühapäeval Souli saabunud Biegun pidas samal päeval kõnelusi Lõuna-Korea ametivenna Lee Do-hooniga ning esmaspäeval läbirääkimisi president Moon Jae-ini riikliku julgeoleku nõuniku Chung Eui-yongiga. Lõuna-Korea meedia edastas siis, et Biegun kohtub oma Põhja-Korea kolleegiga lähipäevil Panmunjomi piirikülas.

Trump on lubanud tippkohtumise toimumispaiga avalikustada sel nädalal. Kõige tõenäolisemaks peetakse selle korraldamist Vietnamis.

Esimesel tippkohtumisel mullu 12. juunil Singapuris allkirjastasid Kim ja Trump ähmase lubaduse liikuda Korea poolsaare tuumavabaduse suunas, kuid sellele järgnenud tuumarelvitustamiskõnelustel pole avalikkusele teadaolevalt suurt edu saavutatud.

Pyongyang on nõudnud USA-lt sanktsioonide leevendamist, kuna Põhja-Korea astus pärast Singapuri tippkohtumist samme kokkulepete täitmiseks, alustades oma raketi- ja tuumapolügoonide lammutamist.

USA on aga seisukohal, et sanktsioonide leevendamine on võimalik ainult pärast Põhja-Korea täielikku, tõestatud ja pöördumatut tuumavabaks muutmist.

USA luurekoordinaator (DNI) Dan Coats ütles eelmisel nädalal riigi luureraportit tutvustades, et USA luurekogukonna hinnangul "ei loobu Põhja-Korea ilmselt kõigist oma tuumarelvadest ja nende tootmise võimekusest, isegi kui sõlmitakse osaline tuumarelvadest vabanemise lepe, et saada Ühendriikidelt ja rahvusvaheliselt kogukonnalt järeleandmisi".

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: