Prantsuse minister: protestide jätkumine tekitab investorites küsimusi

Järjekorras 13. laupäeva toimunud kollavestide protest Pariisis.
Järjekorras 13. laupäeva toimunud kollavestide protest Pariisis. Autor/allikas: Eric Dessons/JDD/SIPA/Scanpix

Valitsusvastastel meeleavaldustel ei ole õnnestunud Prantsusmaa mainet rikkuda, kuid investorid on hakanud 13 järjestikusel laupäeval korraldatud protestide tõttu küsimusi esitama, ütles majandusminister Bruno Le Maire pühapäeval.

"Prantsusmaa maine on jäänud sellest puutumata, kuid ütlen avameelselt: investorid, poliitilised liidrid ja erasektori toimijad esitavad palju küsimusi," sõnas Le Maire AFP-le Araabia Ühendemiraatides Dubais valitsustevahelisel tippkohtumisel (World Government Summit).

Ministri sõnul peab Prantsusmaa reageerima niinimetatud kollavestide protestidesse kanaliseeritud ühiskondlikule rahulolematusele laiahaardelise vastusega "ebavõrdsusele" ja "ebaõiglusele".

Le Maire on olnud president Emmanuel Macroni püüdluste esirinnas korraldada ümber Prantsusmaa majandus.

Majandusminister ütles AFP-le, et Macron on astunud samme "Prantsuse majandusmudeli põhimõtteliseks ümberkorraldamiseks, kuid möönis vajadust pöörata rohkem tähelepanu "neile, kes tunnevad end kõrvaletõrjutuna".

"Me viime selle transformatsiooni lõpule...sest see on hakanud tulemusi andma, mille seas on majanduskasvu tempo, mis on Euroopa ja ülemaailmse ebakindluse kiuste tugev," lausus Le Maire.

Prantsusmaal on kestnud 13 nädalat meeleavaldused, mis puhkesid pärast valitsuse otsust tõsta kütuseaktsiisi ning kasvasid liikumiseks elukalliduse ja Macroni vastu.

Kollavestide meeleavaldused on kujunenud Macroni praeguseks pooleteiseaastase ametiaja suurimaks proovikiviks ja president loodab, et sammud osalusdemokraatia poole, mida ta 2017. aasta presidendivalimiste kampaania ajal lubas, rahuldavad protestijate nõudmised suurema sõnaõiguse üle riigi valitsemises.

President on juba püüdnud rahulolematust vaigistada 10. detsembril teatavaks tehtud majanduslike meetmete paketiga, mille maksumus on hinnanguliselt 10 miljardit eurot.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: