Prantsuse peaminister: valitsus peab julgelt makse langetama

Prantsuse valitsus peab julgelt makse langetama, teatas peaminister esmaspäeval pärast riigis kuid kestnud avalikke konsultatsioone, mille president Emmanuel Macron algatas nn kollavestide meeleavalduste tõttu.

Édouard Philippe esitas valitsuse esimesed järeldused jaanuaris alanud "Suurest riiklikust debatist".

Peaministri sõnul olid kodanikud äärmiselt ärritunud maksukoorma suuruse peale.

"Debatid näitavad meile väga selgelt, kuhu suunas liikuda. Peame makse langetama ning tegema seda kiiremini," lausus ta Pariisis.

Kollaste helkurvestide järgi nime saanud meeleavalduste laine algas novembri keskel ja selle läitsid kütusemaksud. Hiljem kasvasid need üle üleriigiliseks protestiks Macroni valitsuse ja tema valitsemisstiili vastu.

41-aastane tsentrist tuli võimule 2017. aasta mais lubadusega reformida seadusi ärisõbralikumaks. Seni on ta kärpinud firmade ja kõrgepalgaliste makse eesmärgiga suurendada investeeringuid ja vähendada töötust.

Oodatakse, et president teatab aprilli keskpaika kavandatud kõnes uutest suurtest algatustest.

Philippe'i sõnul näitasid konsultatsioonid, et valitsus ei saa kõhelda. "Vajadus muutuse järgi on nii radikaalne, et mis tahes konservatiivsus või jõuetus oleks minu hinnangul andestamatu," ütles peaminister. 

Prantsusmaal on arenenud maailma riikide seas kõige suurem maksukoorem, selgub Pariisis asuva Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) andmetest.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: