ERR Riias: Läti püüab leevendada Brexiti mõjusid kohalikele brittidele

Foto: ERR

Läti valitsus teeb suuri ettevalmistusi, et võimalik leppeta Brexit ei halvendaks Lätis elavate ja töötavate brittide õigusi ja sotsiaalseid tagatisi. Teisipäeval kiitis valitsus heaks mitu sellekohast seadusemuudatust, mida peagi arutab parlament.

Lätis elab 1200 Suurbritannia kodanikku või nende pereliiget, Ühendkuningriigis elavaid lätlasi on kordades rohkem, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Peaminister Krišjānis Kariņš on korduvalt öelnud, et Läti jaoks on tähtis tagada head suhted Ühendkuningriigiga ka pärast nende lahkumist Euroopa Liidust, kui Brexit peaks toimuma ilma leppeta.

"Peame igal juhul - ükskõik, kuidas Suurbritannia ka ei otsustaks - kindlustama head suhted Ühendkuningriigiga," ütles peaminister.

Nii teisipäeval valitsuses heaks kiidetud immigratsiooni- kui ka tervishoiu rahastamise seaduse muudatused näevad ette üleminekuaega järgmise aasta lõpuni. Püütakse teha nii, et Brexiti järel Lätis elavate Ühendkuningriigi kodanike õigused ei muutu. Paariks aastaks jätkuks ka senine kord, mil Lätis töötavad britid ja nende pereliikmed saaks Läti riigi kulul tervishoiuteenuseid.

Uus on sotsiaalteenuste seaduse eelnõu, mis peaks tagama pensionide, hüvitiste ja toetuste maksmise nii Lätis kui ka Suurbritannias.

Läinud nädalal võttis seim vastu deklaratsiooni, kus samuti soovitakse, et pärast Brexitit jätkuks Läti ja Ühendkuningriigi suhtluses kõik nagu praegu.

Läti ettevõtjad on juba teatanud, et püüavad tollikaose vältimiseks varuda oma kaupa Inglismaa ladudesse ette nii palju kui võimalik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: