Atlandi-ülene komisjon Euroopa poliitikutele: mängige valimistel ausat mängu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Anders Fogh Rasmussen ja Toomas Hendrik Ilves Autor/allikas: Wikimedia Commons

Taani ekspeaministri ja NATO endise peasekretäri Anders Fogh Rasmusseni ning USA endise sisejulgeoleku ministri, vabariiklase Michael Chertoff'i juhitud Atlandi-ülene ausate valimiste komisjon, kuhu kuulub ka Eesti eelmine riigipea Toomas Hendrik Ilves, kutsub Euroopa Parlamendi valimistel kandideerijaid andma valijatele lubaduse, et nad mängivad puhast mängu. Eestist on sellega ühinenud esialgu neli reformierakondlast.

Rasmusseni, Chertoff'i ja Ilvese kõrval kuuluvad möödunud aasta juunis kokku tulnud Atlandi-ülesesse komisjoni ka näiteks USA endine asepresident Joe Biden, Ukraina endine rahandusminister Natalie Jaresko, ABC ja CNN-i endine tippajakirjanik Jeanne Meserve, Kanada endine justiitsminister ja suursaadik ÜRO-s Allan Rock, Briti endine IT turvalisuse ja julgeoleku minister Joanna Shields, USA endine asevälisminister ja rahvusliku julgeoleku direktor John Negroponte.

Läinud nädalal Müncheni julgeolekukonverentsil avalikustatud ning seejärel Euroopa mitmetes mõjukates ajalehtedes ilmunud üleskutses meenutavad nad, et 350 miljonit Euroopa Parlamendi valijat ei pruugi olla ainsad, kes valimistel oma sõna ütlevad, sest tulemust tahavad mõjutada ka välisjõud.

Prantsusmaa välisministeeriumi raporti järgi lähtub 80 protsenti desinformatsioonirünnetest Venemaalt ja ka Atlandi-ülese komisjoni monitooring näitab, et 10-20 protsenti valimiskampaaniatega seotud online-vestlustest on tegelikult võlts, interneti robotite poolt genereeritud. Siit järeldus: valimiste välismõjutajad võivad vabalt manipuleerida kiiresti arenevate tehnoloogiatega, et levitada võltsitud või teadlikult väga polariseerivaid "uudiseid".

"Meil võib olla erimeelsuse poliitiliste küsimuste üle, kuid meil kõigil on tugev usk ausasse mängu ning vabasse ja avatud demokraatiasse," seisab Atlandi-ülese ausate valimiste komisjoni üleskutses. "Me ei saa jätkata nii, et ärkame järgmisel päeval pärast valimisi ja leiame, et demokraatiat on jälle õõnestatud – me peame ühinema nüüd ning täitma kõik oma rolli kaitsmaks meie õigusi vabadele ja avatud valimistele."

Komisjon tegi ettepaneku (https://electionpledge.eu/#) Euroopa Parlamenti kandideerijatele, nii üle-euroopalistele kui ka rahvuslikele parteidele, ühineda lubadusega mitte kasutada desinformatsiooniks või propagandaks valmistatud või näiteks konkurentide võrkudest varastatud materjali, kasutada interneti roboteid läbipaistavalt ja mitte poliitiliste oponentide ründamiseks, olla aktiivne isikliku ja erakonna küberjulgeoleku hoidmisel ning pidada kohustuslikuks valimiskampaania rahastamise läbipaistvust.

Kohe ühinesid selle lubadusega mitmed tuntud poliitikud, kes sihivad olulisi positsioone ka Euroopa Parlamendi ja Euroopa Komisjoni järgmises koosseisus, näiteks Frans Timmermans (Holland, PES), Guy Verhofstadt (Belgia, ALDE), Manfred Weber (Saksamaa, EPP), Eestist aga Reformierakonna neli poliitikut Keit Pentus-Rosimannus, Hanno Pevkur, Maris Lauri riigikogu praegusest koosseisust ja Urmas Paet, kes on Euroopa Parlamendi liige (ALDE).

"Demokraatia eeldab eetilisust, ideede ausat ja vaba võitlust. Aga kui keegi teeb sohki, jagab konkurentide kohta valet või kasutab kellegi arvutisse sissemurdmisega saadud materjali või interneti roboteid oponentide mustamiseks – siis see kõik solgib demokraatlikke valimisi," selgitas president Ilves. "Mida meie [Atlandi-üleses ausate valimiste komisjonis] soovime, on väga lihtne: et kõik valimistel kandideerijad mängiksid ise ausalt, väldiksid desinformatsiooni ja vale kasutamist."

Kuigi Rasmusseni-Chertoff'i komisjoni üleskutse vahetuks ajendiks on Euroopa Parlamendi maikuiseid valimised, peaks selline lubadus kehtima kõigi demokraatlike valimiste puhul, toimugu need siis Soomes, Eestis, Kanadas või kus iganes, rõhutas president Ilves.

Üheks eeskujuks võiks olla ka näiteks Taani suuremate parteide kokkulepe sealsete parlamendivalimiste eel, et vastastikku antakse teada, kui keegi avastab katse tungida oma erakonna arvutitesse.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: