Neljarajaliste teede lubadus ajas majandusanalüütikud kahte leeri

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: ERR

Nelja Eesti suurema panga makroanalüütikute debatil pandi erakondade valimisprogrammidest kaalukausile neljarajaliste teede lubadus – kas efektiivsem on panna raha asfalti või inimestesse?

Vestluses osalesid Tõnu Mertsina Swedbankist, Mihkel Nestor SEB-st, Tõnu Palm Luminorist ja Kristo Aab LHV-st.

Mertsina ütles, et sõidab palju Eestis ringi, sealhulgas Tartu, Narva ja Pärnu suunal ning lühikokkuvõte on, et teed on ohtlikud. "Ja kui nad on ohtlikud, tuleb see oht maha võtta."

Parem taristu toob Mertsina sõnul kindlasti majandusse raha tagasi ning praegust olukorda hinnates ei saa me teid võrrelda nendega, mis olid 20 aastat tagasi, vaid me peame ka 20 aastat ette mõtlema.

Mõistagi on tee-ehitus kallis, kuid Mertsina tõi näite, et kui igal aastal panustada teede neljarajaliseks ehitamisse 200 miljonit eurot, teeb see kümne aasta peale 2 miljardit, mis kasvataks meie välisvõlga 6,6 protsendilt SKP-st 7,2 protsendini, mis pole iseenesest ülejõukäiv.

Mihkel Nestor ütles, et temal on neljarajaliste teede puhul raske märgatavat majanduslikku mõju näha. Väheneb ilmselt liiklussurmade arv, kuid mõju majandusele ei pruugi olla suur.

Kui sama summa investeerida näiteks spetsiifiliselt haridusse, võib see tuua rohkem sisse. "Ühe euro eest on mujalt kui asfaldist võimalik rohkem välja pigistada," arvas Nestor.

Tõnu Palm ütles, et maailma juhtiva riigi USA taristu on näitamas mahajäämise märke. Samas on riik panustanud innovatiivsesse teenuste sektorisse ja nii talente riiki meelitanud.

"Neljarajalised teed on toredad ja keegi vastu pole, aga küsimus on prioriteetides. Laenuga panustada elukeskkonda ei pruugi olla optimaalne tee," lausus ta.

Ka Palm investeeriks pigem inimestesse, tõstaks jõuliselt õpetajate palgafondi. Just fondi, mitte konkreetselt õpetajate palka, et Eesti läheks lõpuks eestikeelsele haridussüsteemile üle.

Kristo Aab tunnistas, et on küsimuses pigem Mertsinaga samas paadis.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: