Sotsid paneks maksuvaba tulu vähenema alates 2000 eurost

{{1547031480000 | amCalendar}}
Jevgeni Ossinovski.
Jevgeni Ossinovski. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Sotsiaaldemokraadid paneks maksuvaba tulu vähenema alates 2000 eurost ning seoks alampalga tõusu tulumaksuvaba miinimumiga.

"Tänane süsteem, kus tulumaksuvaba miinimum hakkab langema 1200 eurost, on tekitanud palju pahameelt, sest paljude inimeste sissetulekud jäävad sinna piiri peale. Ja kuna nüüd on ka keskmine palk kiiresti tõusnud, siis me teeme ettepaneku tõsta seda vähendamise piiri 2000 euroni. See tähendaks seda, et 90 protsenti Eesti palgasaajatest saaksid alampalga ulatuses tulumaksuvaba miinimumi ja see vähendamine puudutaks vaid kõige jõukamaid," rääkis Ossinovski ERR-ile sotside majandusprogrammi tutvustades.

Sotside idee järgi hakkaks maksuvaba tulu määr vähenema alates 2000 eurosest keskmisest kuuteenistusest laugelt kuni 2900 euroni, alates millest oleks maksuvaba tulu null eurot.

Praegu on see vahemik, kus maksuvaba tulu väheneb 500 eurolt null euroni 1200 eurost 2100 euroni.

Ossinovski rääkis ka, et tulevikus võiks maksuvaba tulu kasvada vastavalt alampalga tõusule.

"Me ei pea moraalseks seda, et riik võtab alampalgalt tulumaksu. Me võiksime kokku leppida, et iga kord, kui alampalk tõuseb, siis tulumaksuvaba miinimum tõuseb täpselt samal ajal," lausus Ossinovski.

Maksupoliitikas lubavad sotsid maksurahu. "Me usume, et tänases majanduskonjunktuuris, kus majandus kasvab kenasti ja riik saab ka täiendavat maksutulu, ei ole otstarbekas üldist maksukoormust suurendada," ütles Ossinovski.

"Järgmise valitsemisperioodi jooksul need vajalikud investeeringud haridusse, sotsiaalvaldkonda, regionaalpoliitikasse tuleb teha olemasoleva maksukoormuse sees," lausus Ossinovski.

Ossinovski sõnul ei soovi sotsid maksupoliitikas suuremaid muudatusi. Sotsid näeksid, et madalama sissetulekuga inimeste maksukoormus peaks olema madalam kui kõrgema sissetulekuga inimestel. "See, millisel viisil seda küsimust lahendada, selles osas me oleme diskussioonideks avatud."

Alkoholi- ja kütuseaktsiisiga seotud plaane ei ole sotsid majandusprogrammis käsitlenud. "Järgmise nelja aasta jooksul võiks meie arusaama kirjeldada sõnadega maksurahu," sõnas Ossinovski.

Kogu raudtee elektritoitele, majandus põhinegu ainult taastuvenergial

Sotsiaaldemokraatide majandusprogrammis sisaludub muu hulgas ettepanek viia kogu raudtee elektritoitele.

Rohemajanduse peatükis märgib erakond, et kogu Eesti majandus peab põhinema 100 protsenti taastuvenergial. Erakond usub, et CO2 oksjonituludest saaks järgmise 10 aastaga suunata selle sektori arengusse 1,3 miljardit eurot. Elektriaktsiisi lubab SDE vähendada poole võrra.

Tee-ehituses ei räägi sotsiaaldemokraadid mitte neljarealistest maanteedest, vaid lubavad ehitada välja 2+1 põhimaanteed üle kogu riigi.

SDE lubab kolmekordistada programmi "Teed tolmuvabaks", viies igal aastal mustkatte alla 200 kilomeetrit riigiteid.

Erakond plaanib alustada piloottehaste programmiga, mille toel soovivad rajada uudse tehnoloogiaga näidistehaseid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: