Isamaa valimisideed: pensionireformist alkoaktsiisi langetamiseni

Erakond Isamaa avalikustas teisipäeval tervikliku valimisprogrammi, kus lubab muuhulgas viia riigi äriühingud börsile, avalikustada riigiametnike palgad, langetada alkoholi aktsiisi ja tõsta meeste oodatavat eluiga.

Isamaa lubab Eesti majanduskasvule hoogu anda kolmest sammust koosneva erainvesteeringute kasvatamise plaaniga.

Esiteks lubab erakond anda erainvestoritele võimaluse investeerida praegu riigile kuuluvatesse äriühingutesse. Selleks müüb Isamaa kogu osaluse nendes riigi äriühingutes, mida riik strateegiliste huvide tõttu omama ei pea. Kapitalituru arendamiseks ja riigile kuuluvate ettevõtete juhtimise parandamiseks viib suuremate riigi äriühingute vähemusosalused börsile.

Teiseks, Isamaa ei kasuta riigi äriühingute osaluse müügist saadud raha ära riigi jooksvateks kuludeks, vaid Eesti ettevõtetele paremate laenutingimuste ja kapitali kaasamise võimaluste loomiseks analoogiliselt Junckeri Euoopa investeeringute plaaniga. Seda raha ei hakka jagama ametnikud, vaid see investeeritakse Eesti ettevõtetesse pankade ja riigile mittekuuluvate investeerimisfondide kaudu nii, et erasektor võtab osa investeerimisriskidest enda kanda ja võimendab riigipoolset panust.

Kolmandaks kasutab alates 2021. aastast algava finantsperioodi euroraha toetuste asemel ettevõtete omakapitaliinvesteeringuteks, laenude ja muude
finantsinstrumentide pakkumiseks.

Isamaa lubab langetada alkoholiaktsiisi, et lõpetada massiline ning majanduslikult kahjulik alkoholi piirikaubandus Läti ja Eesti vahel.

Tõstab täiendava maksuvaba tulu lastelt 600 euroni kolme lapsega pere kohta ning rakendab maksuvaba tulu juba esimesest lapsest. See tähendab, et esimese lapse maksuvaba tulu oleks 100 eurot kuus, teise lapse kohta 200 eurot kuus ja iga järgmise lapse maksuvaba tulu oleks 300 eurot kuus.
Isamaa lubab hoida järgneval neljal aastal maksurahu.

Isamaa teeb etteepaneku täiendada põhiseadust sättega, mis määratleb abielu mehe ja naise vahelise liiduna.

Erakond lubab tagada õiguse eestikeelsele õppele igal haridusastmel. Selleks alustab partei sammsammulist eestikeelsele haridusele üleminekut, toetades eestikeelset õpet lasteaedades ja venekeelsetes koolides.

Isamaa on vastu mitmikkodakondsuse laiendamisele eeskätt julgeolekuga seotud probleemide tõttu, mis on ilmnenud mitmikkodakondsust võimaldavates riikides. Mitmikkodakondsete arvu võimalik tõus rohkem kui 1/3 kogu rahvaarvust, mis oleks üks suurimaid näitajaid Euroopas, oleks tõsiseks ohuks Eesti julgeolekule, aga ka rahvusriigi püsimisele. Sünnijärgselt kodanikult ei saa võtta Eesti kodakondsust. Teise riigi kodanik võib naturalisatsiooni korras saada Eesti kodakondsuse üksnes seoses vabastamisega tema varasemast kodakondsusest.

Isamaa peab tarvilikuks säilitada liikmesriikide iseotsustamisõigus immigratsioonipoliitika üle.

Erakond peab vajalikuks valdkondlikult tähtsat funktsiooni kandvate hoonete renoveerimist. Isamaa lubab toetada teiste hulgas Tallinna Kunstihoone ja Narva Muuseumi Kunstigalerii renoveerimist.

Isamaa tagab Eesti rahvusringhäälingule tema ülesannete täitmiseks vajaliku rahastamise kasvu. Selleks vaatab erakond üle ERR-i rahastamise mudeli.

Isamaa töötab välja kompleksse kava meeste suremuskordaja vähendamiseks ja meeste oodatava eluea tõstmiseks vähemalt nelja aasta võrra.

Partei muudab kogumispensioni kasutamise vabatahtlikuks, andes igaühele õiguse valida, kas hoida oma raha pensionifondis või investeerida sääste ise investeerimiskonto kaudu. Säästetu kasutamise üle otsustab inimene ise, mitte riik.

Isamaa hoiab avaliku sektori kulude osakaalu SKP-st alla 40 protsendi ja vähendame riigilt palka saavate töötajate osakaalu tööjõuturul. Selleks koondab partei kokku ja avalikustab riigilt palka saavate ametnike arvud ja palgad asutuste ja tööperede kaupa ning teeb riigikontrollile ülesandeks kaardistada ja analüüsida, millistest asutustest ja millises proportsioonis on võimalik ametnikke vähendada.

Isamaa suurendab kaitsekulutusi 2,5 protsendini SKP-st tagamaks Eesti kaitsevõime säilimine ja areng pikemas vaates, arvestades enda geopoliitilist positsiooni ja ohte.

Isamaa planeerib Eesti sõjaliste võimete loomist keskmaa õhutõrjeks ja mereväe olukorrateadlikkuse arendamiseks.

Isamaa lubab langetada otsused suure keskkonnamõjuga investeeringute võimalikkuse üle pärast seda, kui vajalikud uuringud on olemas.

Erakond lubab investeerida kolme- ja neljarealistesse teedesse Tartu, Pärnu ja Narva suunal.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: