Isamaa otsustas alustada läbirääkimisi Keskerakonna ja EKRE-ga

{{1552312380000 | amCalendar}}

Erakonna Isamaa eestseisus kogunes esmaspäeval, et arutada, kas alustada koalitsioonikõnelusi Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide või Keskerakonna ja EKRE-ga. Õhtul teatas erakonna esimees Helir-Valdor Seeder, et erakonna juhatus otsustas teise variandi kasuks.

"Isamaa eestseisus arutas pikalt ja põhjalikult võimalikke variante, mida oli ju kaks, ja otsustas konsensuslikult toetada Keskerakonna ettepanekut alustada koalitsioonikõnelusi Keskerakonna ja EKRE-ga," ütles Seeder õhtul ajakirjanikele.

Seeder selgitas, et eestseisus otsustas Keskerakonna ettepaneku kasuks, sest viimase kutse tundus avatum ning nn punaste joonteta. See annab Seedri sõnul võimaluse jõuda läbirääkimiste käigus laiemale konsensusele ning ühisosa leidmisele.

Millised on kolme erakonna ühisosad, seda Seeder veel ei öelnud, vaid kinnitas, et need selguvadki läbirääkimiste käigus.

Samas tunnistas Seeder, et kui Keskerakond ei oleks esmaspäeval koalitsiooniläbirääkimisteks ettepanekut teinud, siis oleks Isamaa nõustunud pidama kõnelusi Reformierakonnaga.

"Mina olin hommikul valmis teadmisega, et on üks ettepanek - Reformierakonnalt. See oleks teinud meile otsustamise lihtsaks. Kui oleks jäänud üks ettepanek, siis oleksime loomulikult läbirääkimisteaua taha läinud," rääkis Seeder ja lisas, et Isamaa paralleelläbirääkimisi ei pea.

Seeder selgitas, et Reformierakonna seatud nn punased jooned olid 500-eurone tulumaksuvabastus kõigile töötajatele, üksikpensionäri toetuse tõstmine 500 euroni, tasuta lasteaiakohad. Seeder küll tunnistas, et kuigi ühetaoline tulumaksuvabastus on Isamaale ideoloogiliselt vastuvõetav, tekitas küsimusi sellele lubadusele katteallikate saamine.

Seeder ütles, et Isamaa prioriteedid koalitsioonikõnelustel on julgeolekusse panustamine, eestikeelsele haridussüsteemile üleminek, II pensionisamba reform ning demograafia- ja perepoliitilika.

"Isamaa lähtub kõnelustel väärtuspõhisest poliitikast ja riigi huvidest. Kõige lihtsam on oma poliitikat teostada valitsuses olles, kuid Isamaa läheb ainult sellisesse valitsusesse, mis peab silmas Eesti pikaajalist huvi ning aitab ellu viia meie programmilisi seisukohti," ütles Seeder pressiteate vahendusel.

Vastates ajakirjanike küsimusele, kas Isamaa on samal arvamusel EKRE-ga, et kooseluseadus tuleks tühistada, ütles Seeder, et Isamaa pole kooseluseaduse vastuvõtmist toetanud, kuid kõik selgub läbirääkimiste käigus.

Keskerakonna juhatus otsustas esmaspäeval teha ettepaneku koalitsiooniläbirääkimisteks EKRE-le ja Isamaale. 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: