Välisagentuurid peavad Ratase otsust üllatuseks

Jüri Ratas ja Mart Helme.
Jüri Ratas ja Mart Helme. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kaks suurt rahvusvahelist uudisteagentuuri, mis Eesti esmaspäevastest poliitilistest arengutest kirjutasid, peavad Keskerakonna esimehe Jüri Ratase otsust lükata tagasi Reformierakonna kutse ning alustada koalitsioonikõnelusi Isamaa ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE), üllatuslikuks sammuks.

"Eesti valitsev partei avas üllatuslikult ukse Euroopa Liidu liikmesriigi valitsusse immigrantide-vastastele populistidele," kirjutas Bloomberg. Agentuur märgib, et natsionalistlikud poliitikud Budapestist Roomani on tõusukursil, ründavad Euoopa Liidu rändepoliitikat ja seavad mitmetel juhtudel kahtluse alla ühenduse demokraatianormid.

Bloomberg toob välja, et üks EKRE liige kritiseeris eelmisel aastal Eesti kohtu otsust samasoolise paari registreerimisel ning lubas panna "kohtunike pead veerema". Erakond nõuab ka samasooliste kooseluseaduse tühistamist ning mõned selle liikmed on avalikult esinenud rassistlike ütlustega, lisas agentuur.

Bloomberg möönab siiski, et uus koalitsioon ei ole veel valmis, kuna Ratas on tunnistanud, et läbirääkimised tulevad rasked ning kinnitanud, et tema juhitud Keskerakond ei luba EKRE-l minna vastuollu Eesti väärtustega.

Uudisteagentuuri Reuters märgib, et Ratase otsus kutsuda EKRE kõnelustele, tähendab tema varasema lubaduse - hoida immigrantide-vastane erakond valitsusest eemal - muutumist. "Otsus tähendab, et ultranatsionalistlik EKRE saab esamordselt ligipääsu võimule, kuid koalitsiooni moodustamine pole kaugeltki kindel, kuna Ratase Keskerakond kaotas 3. märtsi valimistel ja kolm võimalikku koalitsioonipartnerit on väga erinevate vaadetega, sealhulgas vene vähemuse osas," kirjutas Reuters.

Agentuur tõdeb, et EKRE karmilt immigrantide-vastaseid sõnumeid toetas 2015. aastal Euroopat tabanud rändekriis, mille järel erakond on aina populaarsust kogunud. EKRE tõus paigutub samase mustrisse rändekriisi järel ka teistes Euroopa riikides toimunud parempoolsete erakondade populaarsuse kasvuga.

Oponendid on seni olnud ettevaatlikud EKRE-le ligipääsu andmisel võimule, kartes, et natsionalistid ja populistid võivad kaaperdada avaliku debati ning sundida Eestit taganema Euroopa Liidu aluspõhimõtetest nagu inimeste vaba liikumine ja majandusintegratsiooni süvendamine, kirjutab Reuters.

President Kersti Kaljulaid on lubanud teha ettepaneku valitsuse moodustamiseks esmalt riigikogus kõige rohkem kohti saanud poliitilisele jõule ehk Reformierakonnale, kuid see võib jääda formaalsuseks, kui Keskerakond, EKRE ja Isamaa on juba eelnevalt omavahel valitsuskokkuleppe saavutanud, tõdeb Reuters.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: