Kaljulaid ERR-ile: enne lõhenegu Keskerakond, kui EKRE võimule aidatakse

{{1552376940000 | amCalendar}}
Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Protestiks Keskerakonna juhatuse esmaspäevase otsuse vastu alustada EKRE-ga koalitsioonikõnelusi otsustas Raimond Kaljulaid erakonna juhatusest välja astuda ning ta ei välista ka keskpartei lõhenemist.

Kaljulaid oli esmaspäeval üks neljast Keskerakonna juhatuse liikmest, kes hääletas EKRE-ga võimukõneluste alustamise vastu.

Kaljulaidi sõnul rabas Keskerakonna esmaspäevane otsus Eesti ühiskonda, eriti aga vene kogukonda, kelle huvide esindaja Keskerakond on olnud.

"EKRE poliitikud on korduvalt pisendanud Hitleri kuritegusid. Üks nende poliitik on nimetanud lastetuid naisi "ühiskondlikult kahjulikuks elemendiks" ja teine teatanud riigikogu liikmena meie liitlasvägede sõduritele – kandke vormi, kui peksa ei taha saada! EKRE on oma valimiskampaania ajal kasutanud võtteid, mida ei tohi kasutada. Nende tulemus on saadud ebaausalt ja pettusega. Nende majandusprogramm on absurdne ja Eesti inimeste heaolu ja sissetulekuid selle ellu viimine kuidagi ei paranda. Sellel seltskonnal puudub vastutustunne riigi ees. Mis valitsusest me nendega räägime?" kirjutas Kaljulaid oma blogis.

Enne lõhenegu Keskerakond kui EKRE võimule aidatakse

Kaljulaid ütles usutluses ERR-ile, et loodab veenda Keskerakonna volikogu võimalikku koalitsioonilepet EKRE-ga mitte kinnitama, kuid peab võimalikuiks ka erakonna lõhenemist selles küsimuses. "Oht Keskerakonna lõhenemiseks on kindlasti olemas, aga ma leian, et kui panna kaalukausile ühelt poolt paremäärmusliku ja populistliku EKRE jõudmine Eesti täitevvõimu juurde, siis ausalt öeldes, kui selle ärahoidmiseks on vaja riskida sellega, et Keskerakond lõheneb, siis lõhenegu see Keskerakond parem, aga ärgu tulgu seda valitsust," leidis Kaljulaid.

Kommenteerides EKRE-ga võimaliku valitsuse moodustamise mõju Keskerakona valijatele, rõhutas Kaljulaid, et see ei pelete eemale mitte ainult erakonna venekeelseid toetajaid. "Mulle tundub, et siin on paljud vaatlejad ja analüütikud teinud suure vea, kui nad arvavad, et see on ainult venekeelsete valijate probleem. Minu esmamulje esimesest 24 tunnist, kus avalikkus on ka saanud sellest plaanist saanud teadlikuks, on, et sellele on ühtviisi vastu nii Keskerakonna valijad, kes esindavad venekeelset kogukonda kui ka väga-väga paljud inimesed, kes toetasid eelmistel valimistel Keskerakonna kandidaate, sealhulgas mind ja kes on eestlased või hoopis teistest rahvustest," rääkis senine Põhja-Tallinna linnaosa vanem Kaljulaid.

"Ei rõõmusta ju kindlasti ka Hitleri režiimi inimsusevastaseid kuritegusid pisendanud poliitikutega erakonna valitsusse jõudmine näiteks Eesti juudi kogukonda. Ja tegelikult eriti noorte eestlaste põlvkond tunneb ennast ma arvan umbes sama moodi nagu tundsid britid Brexiti hääletuse järgsel hommikul või Ameerika noored kui nad avastasid, et presidendivalimistel on võitnud Donald Trump," lisas Kaljulaid.

Sestap leidis Kaljulaid, et Keskerakonna juhatuse otsuse tõttu on tal kaks valikut - aktsepteerida seda või astuda juhatusest välja. "Ma ei saa seda otsust aktsepteerida ja seega astun juhatusest välja," kirjutas ta oma blogis.

Usutluses ERR-ile avaldas Kaljulaid lootust, et erakond siiski otsustab koalitsiooni moodustamist EKRE-ga mitte toetada. "Praegu ma näen lahendust selles, et Keskerakond tuleb mõistusele. See tähendab seda, et kas siis Keskerakonna juhatus või Keskerakonna fraktsioon lükkab selle ettepaneku tagasi. Ma loodangi oma väljaastumisega saata ka oma kolleegidele sõnum - nüüd juba endistele kolleegidele juhatusest -, et see on küsimus, mida tuleks uuesti ja väga hoolikalt veelkord kaaluda ja kõigi asjaolude üle järele mõelda, mida see Eestile maksma läheb, Eesti ühiskonnale, Eesti ühiskonna sidususele ja siis otsustada, kas seda teed ikka maksab minna," märkis Kaljulaid.

Tema sõnul on ta hetkel sajaprotsendiliselt keskendunud sellele, et ka oma erakonnakaaslasi veenda selles, et koalitsiooni sõlmimine KRE ja Isamaaga ei ole hea mõte. "Ja kui see ei tule välja, eks siis peab mõtlema, mis need järgmised võimalikud sammud on. Aga ma väga loodan, et seda koalitsiooni ei sünni. Ma ei arva, et see oleks hea Eestile, ma ei arva, et see oleks hea Eesti Keskerakonnale," rõhutas Kaljulaid.

"Kui Keskerakond soovib tulevikus omada mingitki usaldust Eesti ühiskonnas, siis tuleb sellest kohutavast koalitsioonist loobuda veel enne, kui see saab moodustatud."

Toom: kõik võimalused pole veel ammendatud

Keskerakonna juhatuse liige Yana Toom avaldas teisipäeval toetust Raimond Kaljulaiule, kuid andis mõista, et otsuse ümberpööramiseks poleks olnud vaja juhatusest lahkuda.

"Jagan täielikult Raimond Kaljulaiu seisukohta EKRE suhtes ja mõistan väga hästi tema tundeid. Aga seni, kuni allikirju koalitsioonileppele ei ole pandud, ei usu ma, et kõik võimalused oleks ammendatud. Selleks, et midagi muuta, ei ole vaja heita endalt vastutust," kirjutas Toom teisipäeva ennelõunal sotsiaalmeedias. "Täna on seis 14:3," lisas mõjukas keskerakondlane viitega esmaspäevasele hääletusele juhatuses, millega anti nõusolek alustada koalitsioonikõnelusi Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Isamaaga.

Ratas: see on Kaljulaiu enda otsus

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles, et Raimond Kaljulaidi otsust kommenteerides, et see on Kaljulaiu vaba otsus.

"See on iga juhatuse liikme vaba otsus, kas ta soovib juhatusse kuuluda või mitte. Meil olid tõsised arutelud, tõsi on see, et teemad on väga keerulised nii reedel kui ka esmaspäeval, tema arvas, et ta ei soovi rohkem juhatusse kuuluda. Ta informeeris mind telefoni teel nii, et tema enda otsus," rääkis Ratas.

Võimaliku koalitsioonileppe peab kinnitama ka Keskerakonna volikogu.

Pikema intervjuu andis Raimond Kaljulaid sel teemal ka "Ringvaatele".

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: