Ratas: Ühtse Venemaa protokolli tühistamist pole vaja nõuda, see lepe ei tööta

Keskerakonna esimees Jüri Ratas, kes esitas esmaspäeval koalitsioonikõneluste alustamise ettepaneku EKRE-le ja Isamaale, ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et võimalikel tulevastel partneritel pole vaja nõuda Keskerakonnalt Ühtse Venemaaga sõlmitud protokolli tühistamist, sest see lepe nagunii enam ei toimi.

Sissejuhatuseks - kas te tahate peaministrina jätakata?

Ma tahan seista Keskerakonna põhimõtete eest.

Seda ma usun, aga kas te tahate peaministrina jätkata?

Kui on Keskerakonnal võimalus moodustada koalitsioon, siis ma olen valmis oma tööd jätkama. Aga kui ei ole, siis olen valmis seisma oma põhimõtete eest ka opositsioonis.

Nii et te ei taha või tahate?

Tahan seista Keskerakonna põhimõtete eest.

Te alustate läbirääkimisi parteidega, kes on mitmes küsimuses väga kategoorilised. Võtame konkreetselt mõned teemad. Meid huvitab teie arvamus: kas olete valmis tühistama koostöölepingu Ühtse Venemaaga, kui see tingimus esitatakse?

Seda tingimust pole vaja esitada, sest ma olen öelnud, et see protokoll on raugenud ja see ei tööta.

Kui teie tulevasi partnereid ei rahulda see vastus, et see on külmutatud, raugenud, siis kas te põhimõtteliselt olete valmis tühistama seda lepingut või mitte?

Pole mõtet asja tühistada, mis ei ole enam olemas. Samas, nagu ma ütlesin, et me ei saa ju täna lüüa lukku või seada punaseid jooni läbirääkimiste teemadel. Anname aega, kui need kõnelused algavad ja konsultatsioonid.

Ma tahaksin ikkagi teada, kas te olete valmis vajadusel seda tegema? See on nii lihtne küsimus.

Jah, ja minu lihtne vastus on, et seda pole olemas. See protokoll on raugenud.

Ja ometi on ta teil kehtivana olemas, sest te ei ole seda tühistanud.

Ma olen teile juba kaks korda siin saates vastanud.

Kas teie juhitav valitsus võib tühistada kooseluseaduse?

Andke meile nüüd läbirääkimisteks ja konsultatsioonideks aega. Me ei saa ju neid konsultatsioone kokku leppida "Aktuaalse kaamera" otsestuudios.

EKRE on seda korduvalt rõhutanud, et see on nende jaoks oluline küsimus. Juhul, kui nad ütlevad, et see on tingimus, mis on vaja täita, et saaks moodustada sellise kolmikliidu, kas te olete valmis sellist asja tegema? Kas teie valitsus oleks valmis seda tegema?

Ma veelkord ütlen, tõsi on see, et nendel teemadel kõikidel tuleb läbi rääkida. Keskerakonnal on oma põhimõtted, aga sellel läbirääkimistel ei ole mõtet...

...aga te ei ütle, milles need väljenduvad?

Kindlasti ma lähen laua taha läbi rääkima. Ma ei lähe laua taha enne seda, et seada viis, kuus või seitse punast joont. Seda me nägime, kui Reformierakond tegi ettepaneku oma punaste joontega. Ja kahjuks see ei jõudnud mitte kuhugi.

Te ütlesite enne valimisi, et olete valmis EKRE-ga koostööks juhul, kui EKRE väärtushinnangud muutuvad. Milles see nüüd seisneb? Vaatasin täna EKRE koduleheküljele ja seal on jätkuvalt kirjas, et 553 pagulast on vaja koju saata? Teete ära? Kas see on see väärtushinnangute muutus?

Ma veelkord ütlen, me alustame konsultatsioone. Kui konsultatsioonid lähevad edasi, on hästi. Kui tahe on kolmel erakonnal olemas, on hästi. Seda, kas me jõuame konsultatsioonide lõpus koalitsioonileppeni või mitte, on täna väga raske prognoosida.

Öelge palun konkreetselt üks näide, milles on EKRE väärtushinnangud teie silmis muutunud, et te olete valmis asuma nendega läbirääkimistele.

Need põhimõtted, mis ma ütlesin enne valimisi väärtushinnangutes, ma olen lähtuvalt täna sellel seisukohal, et selliseid väärtushinnanguid uude koalitsioonileppesse tulla ei saa. Aga andke nüüd võimalus korra maha istuda, nendel kolmel erakonnal läbi rääkida.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: