X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Helme: pole välistatud, et kõnelustel pannakse mõni teema kalevi alla

EKRE esimees Mart Helme, kellele Keskerakond tegi ettepaneku alustada koalitsioonikõnelusi, ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et läbirääkimised kujunevad kindlasti kohati keerulisteks ning pole välistatud, et mõni teema ka kokkuleppele jõudmata edasi lükatakse. Samuti kutse kõnelustele saanud Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder kinnitas, et läheb läbirääkimistele optimistlike mõtetega.

Priit Kuusk: Kuna teil (isamaa) on Keskerakonnaga valitsuses olemise kogemus olemas, siis ma küsin teie (EKRE) käest: kas teie olete valmis olema valitsuses, kus peaministriparteil on kehtiv leping Ühtse Venemaaga?

Mart Helme: See on niisugune tore kahvlissevõtmine. Ma ütleksin, et aga Reformierakond, mis tegi ettepaneku Keskerakonnale, Reformierakonna liige on Ain Seppik, kes on praegu sattunud kahtlustuste...

Kuusk: ...ärme räägime teistest.

Helme: Räägime, räägime, sest Ain Seppik on see inimene, kes tõi selle Ühtse Venemaa lepingu. Ja nüüd on ta Reformierakonnas. See leping ei ole tühistatud, ta ei ole seda kahetsenud, ta ei ole kusagil öelnud, et see oli vale samm. Mille poolest siis Reformierakonnaga liidu sõlmimine parem on?

Kuusk: Jah, aga ma küsin ikkagi: neil ei ole erakonnana seda lepingut, kas te olete valmis?

Helme: Jah, me oleme valmis Keskerakonnaga seda teemat arutama ja me oleme valmis Keskerakonna seisukohti kuulama, missugused oleks nende võimalused selle lepingu tühistamiseks või selle lepinguga jätkamiseks. Me oleme valmis läbi rääkima.

Kuusk: Te olete mõlemad poliitikas olnud üsna sõnakad mehed. Võtame siis konkreetselt: kooseluseadus. Kas see on vaja tühistada selle valitsuse moodustamisel nelja aasta jooksul või mitte?

Helir-Valdor Seeder: No Isamaa ei ole kunagi kooseluseaduse vastuvõtmist ju toetanud. Nii et kindlasti, ma arvan, et see teema tõuseb koalitsiooniläbirääkimiste laua peale, jah.

Helme: Ma lisaksin siia veel, et siin on mitmeid võimalusi selle tühistamiseks. Üks võimalus on parlamendis. Aga üks võimalus on panna see rahvahääletusele. Ja kui rahvas otsustab tühistada, siis rahvas tühistab selle ja see võtab ära ka pinged nendelt, kes võib-olla on mõnes fraktsioonis selle tühistamise vastu.

Kuusk: Aga see on üks teema, mida te hakkate nõudma?

Helme: See on üks teema, mille me paneme laua peale, kindlasti.

Kuusk: Teil on kohustuslik pensioni II sammas - jääte lõpuni truuks, et see tuleb muuta vabatahtlikuks? Põhilubadus teil.

Seeder: Jah, see on üks Isamaa põhilubadustest. Kindlasti me paneme selle läbirääkimistel lauale, et II sammas teha vabatahtlikuks. Ma saan aru, et EKRE on siin põhimõtteliselt oma valmisolekust juba teada andnud. See, milliseks kujuneb Keskerakonna seisukoht, milliseks kujuneb läbirääkimiste lõpptulemus, eks me näeme. Aga jah, te ütlesite õigesti, see on üks meie olulisemaid lubadusi ja minu arvates on see üldse nende valimiste üks peateemasid olnud.

Kuusk: Mis on teie kõige olulisem teema, mida te tahate kindlasti ära teha või läbi suruda nendel läbirääkimistel? Millest te ei tagane?

Helme: Kõige olulisemaid teemasid on palju, aga kui nüüd mõned markeerida, siis üks kindlasti on see, et me tahame sisse seada rahvaalgatuse, me tahaksime näha presidendi otsevalimisi, me tahaksime piirivalve taastamist...

Kuusk: ...sõjaväestatud piirivalve?

Helme: Jaa, et võtta kontrolli alla Eesti piirideülene liikumine. See ei tähenda sugugi ainult kolmandast maailmast ehk kuskilt Lähis-Idast tulevaid inimesi, vaid ka ikkagi ida poolt tulevat musta tööjõudu, mis meie palgad alla surub, mis tekitab meil siin muid probleeme. Siin on terve hulk. Aga loomulikult maksuküsimused, loomulikult lastetoetused, loomulikult pensionid.

Kuusk: Rail Baltic?

Helme: Rail Baltic ka kindlasti.

Kuusk: Kas te ei karda, et te olete vahend Keskerakonna mängus, et avaldada survet Reformierakonnale, et nad võtaksid nad parematel tingimustel vastu? Et teid kasutatakse lihtsalt ära?

Seeder: Eks seda näitab tulevik. Poliitikas peab alati ka riske võtma ja poliitikas peab olema ka poliitilist kõhutunnet. Nii et minul on küll praegu nii palju usaldust, et nende erakondadega alustada läbirääkimisi. Kas jõutakse ka kokkuleppele, et moodustada valitsus, seda näitab tulevik. Aga Isamaa läheb sinna läbirääkimiste laua taha, et otsida ühisosa ja tõsiste plaanidega viia ka läbirääkimised lõpuni.

Helme: Me ei tee illusioone. Need läbirääkimised kohati tulevad kindlasti väga rasked. Ja ei saa ka välistada seda, et mõni teema, milles ei jõuta kokkuleppele, pannaksegi kalevi alla. Aga teised teemad, milles jõutakse kokkuleppele ja mis ikkagi Eesti elu edasi viivad, ma arvan, kui nendes kokkuleppele saadakse, siis minu arvates on väga hea, kui Eestis toimub poliitilise paradigma nihkumine ja Reformierakond istub ja mõtleb natukene järele, mida ta on teinud varem valesti.

Kuusk: Te olete mõlemad kogenud poliitikud. Mängu ilu huvides, julgete te prognoosida, kui tõenäoline on, et see kolmikliit sünnib, protsentuaalselt?

Seeder: Ma ei hakka kindlasti prognoosima. Seda võivad teha teised inimesed, aga ma tahan öelda, et Isamaa võttis ju nädal aega tagasi vastu esimese pakkumise, mille tegi Reformierakond. Me läksime laua taha, me kaks päeva pidasime läbirääkimisi, mille järel Reformierakond leidis, et neil on suurem ühisosa Keskerakonnaga ja tegi ettepaneku Keskerakonnale.

Kuusk: Nii et väike solvumine on ka mängus?

Seeder: Ei, ma tahan sellega öelda need sõnad, mida ma ütlesin enne valimisi ja mida ma olen korranud pärast valimisi, et me oleme avatud kõigi erakondadega läbirääkimisteks. Nii et läksime siis laua taha ja läksime ka praegu laua taha.

Kuusk: Lõpetuseks, kui need läbirääkimised jooksevad liiva, mis siis edasi saab? Kas te lähete siis uuesti Reformierakonna ja sotsidega?

Seeder: Mina lähen optimistlike mõtetega laua taha, aga kui need peaksid tõesti liiva jooksma, siis on jällegi esialgne olukord, kus kõikidel erakondadel on vabad käed uute valikute tegemiseks ja nagu te teate, siis on mitu valikut ju selle parlamendi koosseisus.

Helme: Ma ütlen, et kui ma ei usuks või meie ei usuks, meie juhatus täna ei usuks sellesse, et on võimalik edu saavutada ja see koalitsioon kokku panna, siis me ei oleks selle mänguga kaasa läinud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: