Hiina ärgitas Euroopa Liitu hoiduma rivaliteedi tekitamise eest

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang.
Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Hiina ärgitas Euroopa Liitu kolmapäeval mitte muutma seni kasulikku konkurentsi nendevaheliseks rivaliteediks.

Euroopa Komisjon avaldas teisipäeval kümnepunktise plaani suhete tasakaalustamiseks Pekingiga ajal, mil kasvab mure Hiina investeeringute ning mõjuvõimu pärast, mis tal on kriitiliselt tähtsa taristu üle. 

Hiina on koostööaldis partner, kuid ka "majanduslik konkurent, mis taotleb tehnoloogilist juhtrolli, ning süstemaatiline rivaal, mis edendab alternatiivseid valitsemisviise", teatas EL oma plaanis. 

Kolmapäeval vastas EL-i plaanile Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang. 

"Globaliseerumise ajastul hakkab olema erinevate majandussüsteemide vahel sõbralik konkurents... Me ei taha, et konkurents muutuks rivaliteedi moodi võistluseks," lausus Lu.

EL-i paneb muretsema Hiina suutmatus avada oma turg välisfirmadele ja tohutu riigiabi, mis moonutab konkurentsi.

Teisipäevane ettepanek näeb muuhulgas ette meetmeid, mille eesmärk on survestada Pekingit nõustuma Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reformidega, eriti riigiabi ja tehnoloogiasiirde vallas.

EL-i palutakse ettepanek allkirjastada järgmisel nädalal Brüsselis. Kõrged Euroopa ametnikud ärgitavad neid tegutsema EL-i väärtuste ja standardite kaitseks ning hoiatavad, et Hiina on nii bloki suurim kaubanduspartner kui ka rivaal.

Peking loodab, et Brüssel suudab näha "Hiina uut reformide etappi ja avanemist objektiivsel, õiglasel ja ratsionaalsel moel ning teeb Hiinaga koostööd, et Hiina ja EL-i suhteid jätkuvalt edendada," lisas Lu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: