Huawei avas EL-i rahustamiseks Brüsselis oma küberjulgeolekulabori

{{1551790380000 | amCalendar}}
Foto: AFP / Scanpix

Hiina telekomihiid Huawei avas teisipäeval Euroopa Liidu südames Brüsselis küberjulgeolekulabori, et rahustada Euroopat ning võidelda USA süüdistustega, et selle tehnika on oht riiklikule julgeolekule.

Huawei Euroopa küberturvakeskus lubab ettevõtte klientidel uurida tema võrguseadmete lähtekoodi.

Firma avas novembris sarnase keskuse Saksamaal Bonnis ning rahastab ka üht Briti laborit - Huawei küberjulgeoleku hindamise keskus -, mis avati 2010. aastal.

Huawei on maailma suurim 5G telekomitaristu seadmete tootja.

USA ärgitab oma liitlasi tõrjuma Huaweid oma turult, sest kardetakse, et firma varustus lubaks kommunistlikul Hiinal lihtsamini teiste riikide järgi luurata.

Huawei asejuht Ken Hu ütles Brüsseli keskuse avamisel, et keskusesse on teretulnud kõik riigid, standardiorganisatsioonid ja kliendid.

Ta rõhutas, et nii usaldus kui ka usaldamatus peab põhinema faktidel, mitte tunnetel, spekulatsioonidel või alusetutel kuulujuttudel.

Läbipaistvus, avatus ja kontrollivõimalus olid sõnad, mida Huawei esindajad igal sammul nende uues keskuses tunglevatele ajakirjanikele ütlesid.

"Me võime teha koostööd kolmanda osapoolega ja me võime teha koostööd kliendiga, et teha läbi sertifitseerimine," ütles Huawei toodete ja turvalisuse ekspert Cheng Feng "Aktuaalsele kaamerale".

"Me võimaldame ligipääsu meie toodete lähtekoodile. Meie kliendid saavad tulla ja seda kontrollida ja ka kolmanda osapoole abil kui vajalik. See on viis, kuidas me loome usaldust," rääkis Huawei küberturvalisuse küsimuste pressiesindaja Sophie Batas.

Keskus paikneb Brüsselis Eesti Euroopa Liidu alalise esinduse kõrval asuvas hoones.

Euroopa on Huawei suurim 5G turg väljaspool Hiinat ning firma loodab olla Euroopa 5G võrgu ehitamise keskmes. Talle pakuvad konkurentsi Skandinaavia rivaalid Ericsson ja Nokia.

USA kampaaniast hoolimata on märke, et Euroopa valitsused ja mobiilifirmad on vastu Huawei seadmete täielikule keelamisele. Mobiilitööstuse firmasid koondav GSMA soovitab luua kahtluste kõrvaldamiseks testimise ja sertifitseerimise programmi.

Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Euroopa riigid kujundavad oma lähenemist Huawei küsimusele. Tema sõnul on probleemiga tegelemine ja avatus samm õiges suunas.

"Kui jätkata nii, nagu möödunud aasta detsembris alustati, kui eitati absoluutselt eurooplaste õigust muret tunda Hiina tootjate pärast, siis nii kaugele ei jõua. Ma arvan, et praegu meil on hulga paremad šansid jõuda mingi mõistliku lahenduseni," sõnas Ansip.

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael, Epp Ehand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: