EL avaldas plaani suhete muutmiseks Hiinaga

Euroopa Liidu ja Hiina lipp.
Euroopa Liidu ja Hiina lipp. Autor/allikas: Jason Lee/Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjon avaldas teisipäeval kümnepunktise plaani suhete tasakaalustamiseks Pekingiga ajal, mil kasvab mure Hiina investeeringute ning mõjuvõimu pärast, mis tal on kriitiliselt tähtsa taristu üle.

Euroopa liidritel palutakse ettepanek allkirjastada järgmisel nädalal Brüsselis. Kõrged Euroopa ametnikud ärgitavad neid võtma meetmeid EL-i väärtuste ja standardite kaitsmiseks ning hoiatavad, et Hiina on nii rivaal kui ka bloki suurim kaubanduspartner.

Käik langeb ajale kui USA ärgitab oma Euroopa liitlasi julgeolekukaalutlustel loobuma Hiina telekomihiiu Huawei tehnoloogia kasutamisest 5G mobiilsidevõrgu ehitamisel.

EL astus veebruaris ka suure sammu välismaiste ülevõtmiste rangema kontrollimise suunas ning Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström tunnistas, et mure Hiina pärast ei ole saladus.

Kaubandus EL-i ja Hiina vahel on päevas väärt üle miljardi euro, kuid Euroopa Komisjoni asepresidendi Jyrki Kataineni sõnul vajab Euroopa majandussidemetes "tasakaalustatumaid ja vastastikuseid" tingimusi.

"EL peab kaubandus- ja investeerimissuhetes edendama jõulisemalt vastastikkust, looma võrdse mänguvälja ja kaitsma meie majanduslikku, sotsiaalset ja poliitilist mudelit," ütles Katainen.

EL-i paneb muretsema Hiina suutmatus avada oma turg välisfirmadele ja tohutu riigiabi, mis moonutab konkurentsi.

Teisipäevane ettepanek näeb muuhulgas ette meetmeid, millega eesmärk on survestada Pekingit nõustuma Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reformidega, eriti riigiabi ja tehnoloogiasiirde vallas.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: