USA senat ei toetanud hääletusel eriolukorda, Trump kasutab vetot

{{1552592220000 | amCalendar}}
Foto: Jose Luis Gonzalez/Reuters/Scanpix

USA senat otsustas häältega 59-41 lõpetada hädaolukorra, mille president Donald Trump kehtestas möödunud kuul piirimüüri rahastamiseks.

Peale demokraatide hääletasid eriolukorra tühistamise poolt ka mitmed vabariiklased. Esindajatekoda oli Trumpi sammu juba varem tagasi lükanud ja seega läheb meede presidendile tagasi.

Senati hääletus aga tegelikkuses midagi ei muuda, sest Trump kavatseb määruse vetostada. Kongressil on küll teoorias võimalik ka presidendi vetot eirata, kuid selleks oleks vaja, et nii esindajatekojas kui ka senatis hääletakse selle algatuse poolt kaks kolmandikku saadikutest ning neid hääli praegusel hetkel kindlasti koos ei ole.

Veidi aega pärast senati hääletust kirjutas president Trump Twitteris, et ta kavatseb esimest korda oma ametiaja jooksul kasutada vetoõigust. Lisaks tänas president neid vabariiklasi, kes toetasid piirijulgeolekut- ja müüri. See oli selge sõnum presidendi 12 erakonnakaaslasele, kes hääletasid koos demokraatidega hädaolukorra vastu.

"Selge on see, et president üritab põhiseadust muuta. Meie riigi loojad ütlesid selgelt, et rahaliste vahendite eraldamine on kongressi, mitte presidendi ülesanne," kommenteeris demokraadist senaator Ron Wyden.

President Trump selle väitega aga ei nõustu. "Õigusteadlased ütlevad, et see on põhiseadusega täielikus kooskõlas," väitis ta.

Demokraadid rõhutavad, et presidendi veto ei tähenda, et nad kavatsevad hädaolukorraga leppida.

"Minu teada lubab seadus meil selle üle iga kuue kuu tagant hääletada ja me kindlasti kavatseme seda teha," rõhutas senati demokraatide juht Chuck Schumer.

Valge Maja peab ühtlasi tegelema mitme kohtuasjaga. Rohkem kui tosin osariiki on ühinenud hagiga, milles väidetakse, et hädaolukord on põhiseadusevastane. Lisaks on selle kohtusse kaevanud mitu inimõigusgruppi ja Texase maaomanikud.

Trump kuulutas hädaolukorra välja pärast seda, kui kongress ei nõustunud eraldama 5,7 miljardit dollarit piirimüüri ehitamiseks. Nüüd kavatseb president võtta selle raha peamiselt kaitseministeeriumi eelarvest.

Toimetaja: Merili Nael, Maria-Ann Rohemäe, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: