USA süüdistab Volkswagenit ja selle endist juhti investeerimispettuses

Heitmepettuse tõttu tagasivõetud Volkswageni ja Audi sõiduatod USA-s California osariigi kõrbes hoiuplatsil
Heitmepettuse tõttu tagasivõetud Volkswageni ja Audi sõiduatod USA-s California osariigi kõrbes hoiuplatsil Autor/allikas: Reuters / Scanpix

Ameerika Ühendriikide finantsjärelevalve asutus esitas hagi Saksa autotootjale Volkswagen ja selle endisele tegevjuhile Martin Winterkornile, süüdistades neid suuremahulises investeerimispettuses, mis pandi toime Diselgate'i nimel all tuntuks saanud afääri raames.

"Ettevõte valetas ja eksitas korduvalt USA investoreid, tarbijaid ja järelevalveasutusi petuskeemi raames, müües oma väidetavalt vähesaastavaid diiselautosid ning miljardite dollarite eest võlakirju ja muid väärtpabereid," teatas Ameerika Ühendriikide Väärtpaberite ja Börsitehingute Komisjon (SEC) reedel.

Hagis nõutakse Volkswagenilt ebakorrektselt saadud kasu tagasimaksmist ning trahvide ja intresside tasumist.

Volkswagen tabati 2015. aastal USA-s ebaseadusliku tarkvara kasutamiselt, mis näitas autode saastenäituside tegelikust madalamatena, põhjustades sellega ülemaailmse tagasilöögi diiselmootorite kasutamisele ning tekitades ettevõttele 29 miljardi euro mahus kahju.

Skandaal tuli avalikuks 2015. aasta septembris, samas kui ettevõte müüs 2014. aasta aprillist kuni 2015. aasta maini USA investoritele 13 miljardi dollari ulatuses võlakirju ja väärtpabereid ajal, kui ettevõtte juhid juba teadsid pettusest. SEC leiab, et pettuse abil kogus Volkswagen sadu miljoneid dollareid, müües väärtpabereid kallimalt kui see oleks olnud võimalik pettuse ilmsikstulekul.

Pettuse avalikukstuleku järel kukkus Volkswageni aktsia 40 protsenti.

Regulaatorid ja investorid leiavad, et ettevõte oleks pidanud neid teavitama kiiremini skandaali ulatusest. Samas Volkswagen on vastu väitnud, et ei eeldanud miljarditesse ulatuvaid trahve, kuna teised ettevõtted olid samasuguste rikkumiste korral maksnud märksa väiksemaid summasid.

Firma on maksnud USA-s väidetavalt üle 30 miljardi dollari trahvide ja kompensatsioonina Volkswageni autode omanikele, keskkonnaasutustele, osariikidele ja automüüjatele ning lubanud tagasi võtta umbes pool miljonit lubatust rohkem õhku saastavat autot. Sealhulgas on Volkswagen maksnud 4,3 miljardi dollari ulatuses trahve USA riigile.

Volkswagen on teatanud, et kavatseb SEC-i esitatud tsiviilhagi vastu võitlusse asuda, kuna see on faktiliselt ja õiguslikult vigane. Ettevõtte leiab, et Volkswageni väärtpabereid omandanud investorid ei ole kahju kannatanud ning neile on tehtud kõik põhisumma- ja interssimaksed täismahus ja õigeaegselt.

Winterkorn astus juba mõni päev pärast skandaali puhkemist ettevõtte juhi kohalt tagasi. Hagis nõutakse talle keeldu tegutsed USA-s mõne avalikult noteeritud ettevõtte juhtkonnas ning süüdistatakse emissiooniskandaali varjamises.

Winterkorn elab Saksamaal, mis oma kodanikke välja ei anna.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters / BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: