Rail Balticu trassile jääb enam kui 600 eraomandisse kuuluvat maatükki

Riik alustas möödunud aasta lõpus läbirääkimisi Rail Balticu alla jäävate maatükkide võõrandamiseks. Paarkümmend inimest on tänase seisuga neile tehtud pakkumise vastu võtnud ning äsja sõlmiti ka esimene leping. Aga pikk tee on veel minna.

Maa-amet avaldas teisipäeval, et Rail Balticu rajamiseks tuleb riigil Harju, Rapla ja Pärnumaal omandada kokku 862 maatükki, neist 619 on eraomandis. Ülejäänud on kas munitsipaalomandis või kuuluvad riigile.

Neist 619 eraomandis kinnisasjast, millest riik peab vähemalt tüki ära võtma, pakkudes vastu kas raha või teise maatüki, moodustab lõviosa põllu- või metsamaa. 13 protsenti moodustab elamumaa, kuid valdavalt on need ilma ehitisteta krundid. Veidi jääb Rail Balticu trassile ka teid ning tootmis- ja ärimaad.

Maa-amet on küsinud omanikelt esialgset hinnangut, kas nad sooviksid vastu saada raha või teise maatüki. Peaaegu pooled sooviksid saada maad, vaid ligi veerand maaomanikest tahab vastu saada raha. Ülejäänud ei ole vastust veel andnud või siis ei olnud neil kindlat eelistust.

Rail Baltica maade omandamise läbirääkimistel on 26 maaomanikku nõus pakutava hinnaga.

"Tänaseks on meil siis Rapla maakonnas ja vähesel määral ka Põhja-Pärnumaa vallas tehtud pakkumisi kokku 53 maaomanikule ja oleme saanud ka maaomanike käest juba nõusolekuid. Umbes pooled oleksid soovinud hüvitist saada teise maatükina, aga praegune pakkumiste praktika näitab, et ikkagi kuna riik pakub lisaks maaväljaostu hinnale ka 20 protsenti tasust, siis kallutab see rohkem maaomanikke just otsustama maamüügi kasuks," ütles maa-ameti maakorralduse osakonna juhataja Merje Krinal.

Samas pole maa-amet veel jõudnud oma pakkumistega Harjumaale ja Tallinnasse ega ka hoonestatud kinnistutele, kus maahind on märgatavalt kallim. Tänaseks on sõlmitud alles esimene maa omandamise tehing Tallinna lennujaama taga Soodevahe külas ja omandamisel on Tallinnas garaažidega maa-ala, mida on vaja Ülemiste reisiterminali rajamiseks.

"Selle kogu 16 boksiga garaaži kinnistu eest me peame maksma üle 500 000 euro. Tõenäoliselt need võivadki jääda üheks kallimaks tehinguks, see pakkumine näitab hinnataset Tallinna ümbruses," ütles Krinal. Ta lisas, et maa-amet jõuab probleemsemate kinnistuteni alles teises järjekorras.  

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: