Rail Baltic rajab Rae valla ja Tallinna piirile hooldedepoo

Foto: RB Rail AS

Riik ostis ligi viie hektari suuruse maatüki Rae vallas Soodevahe külas, et rajada sinna Rail Balticu reisirongide hooldedepoo. Järgmisel nädalal teeb riik teisegi suuremahulise maatehingu, kui soetab Ülemiste reisiterminali rajamiseks vajaliku maa.

Reisirongide hooldamiseks mõeldud Ülemiste depoo rajatakse Suur-Sõjamäe tee ja olemasoleva raudtee vahelisele maa-alale, mis on praegu võsastunud. Maatehing maksab 523 069 eurot ja see hind sisaldab avalikes huvides rajatava objekti ostu puhul makstavat motivatsioonitasu, teatas Rail Baltic Estonia.

Järgmisena ostetakse Ülemistes asuvalt garaažiühistult vajalik maa Rail Balticu reisiterminali piirkonna arendamiseks.

"Rajatava raudtee taristu ja teenindusrajatiste tarbeks ostetakse kolmes maakonnas äralõikeid rohkem kui kuuesajale eraomanikule kuuluvast kinnistust, aga nimetatud kaks tehingut on projekti vaates tõenäoliselt ühed kallimad," ütles majandusministeeriumi esindaja Triin Orav. "Hooldedepoo hoonestuse ja välialade projekteerimise hange kuulutatakse eelduslikult välja järgmise aasta teises pooles pärast põhiprojekti Harjumaa osa valmimist."

Maa-ametil on käimas maa omandamise läbirääkimised ka Rail Baltica põhitrassil Harjumaal Saku vallas, Raplamaal Kohila, Rapla ja Kehtna vallas ning Pärnumaal Põhja-Pärnumaa vallas, samas paljude maaomanikeni on plaanis jõuda alles järgmistel aastatel, kui valmib raudtee põhiprojekt.

Sellel aastal on maa-ametil töös 170 kinnisasja, neist 53 osas on tehtud omanikele pakkumused ning 28 maaomanikku on andnud pakkumustele oma nõusoleku.

Kokku kavatseb riik eraisikutelt raudtee rajamiseks osta 565 hektarit maad, millest valdav enamik on maatulundusmaa. Maa omandamisel makstakse omanikule kokkuleppe korral motivatsioonitasu, mis harilikult on 20 protsenti tasust.

Maade omandamist rahastatab 81 protsendi ulatuses Euroopa Ühendamise Rahastu (CEF), 19 protsenti on riigi omafinantseering.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: