Supo aastaraamat: Vene ja Hiina luureametid tunnevad Soome vastu suurt huvi

Soome kaitsepolitsei ehk Supo.
Soome kaitsepolitsei ehk Supo. Autor/allikas: Juha-Pekka Inkinen/Yle

Vene ja Hiina luureteenistused on Soomest huvitatud ja eriti pakub neile huvi Soome positsioon Euroopa Liidu sanktsioonide poliitikas ja diskussioonides NATO üle, seisab kaitsepolitsei Supo neljapäeval avaldatud aastaraamatus.

Välisriikide luureteenistused tunnevad Soome vastu jätkuvalt huvi, ütles Supo. Aastaraamatus tõdetakse, et Soome suuruse kohta tegutseb riigis märkimisväärne hulk välisriikide luureteenistuste töötajaid. Eriti on Soomest huvitatud Venemaa ja Hiina.

Välisriikide luureasutuste eesmärk on Soome poliitikat ette näha ja seeläbi tema otsuseid mõjutada, leidis Supo. 

Viimastel aastatel on pööratud tähelepanu eeskätt diskusioonidele NATO üle, välis- ja kaitsepoliitika suundadele, Soome positsioonile EL-i sanktsioonide poliitikas ja Läänemere piirkonna julgeolekuolukorrale.

"Lisaks avastas kaitsepolitsei eelmisel aastal, et välismaa luureteenistusi huvitab ka Soome tegevus Arktika nõukogu eesistujana, koostatavad luurevaldkonna seadused ning Soome osavõtt rahvusvahelisest kaitsekoostööst," teatas Supo. 

Möödunud aastal jõudis Suponi andmeid mitme küberluurejuhtumi kohta, mille taga arvatakse olevat võõrriik. Sihtmärgiks olid Soome riik, ettevõtted ja inimesed.

Supo teatel püüavad välisriikide luureteenistused saada endale appi inimesi, kes suudaksid mõjutada poliitiliste otsuste tegemist ja üldist arvamust.

Terrorismioht püsis eelmisel aastal neljapunktise skaala teisel astmel ega kerkinud. Suurimat terrorismiohtu kätkesid endas väiksed rühmad ja üksikisikud, kelle seisukohti kujundavad islamiäärmuslik propaganda või terrorirühmituste üleskutsed.

"Neil isikutel on tõenäoliselt kas otseseid või vahendatud kontakte islamiäärmuslike võrgustike või organisatsioonidega," öeldakse aastaraamatus.

Terroritõrje eesmärgil peetakse silmas umbes 370 inimest, kellest suurem osa on Supo andmetel osalenud relvakonfliktides, ilmutanud soovi võtta osa relvavõitlusest või saanud terroriväljaõpet.

"Soomest pärit võõrvõitlejad on tõusnud eriti ISIS-es silmapistvatele positsioonidele ja neil on organisatsioonis lai suhtlusvõrgustik," seisab aastaraamatus. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: STT/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: