Evelin Ilves kandideerib Euroopa Parlamenti roheliste esinumbrina

{{1553515860000 | amCalendar}}
Evelin Ilves.
Evelin Ilves. Autor/allikas: ERR (Ülo Josing)

Evelin Ilves kandideerib eelseisvatel Euroopa Parlamendi valimistel erakonna Eestimaa Rohelised nimekirjas selle esinumbrina.

Ilves ega roheliste esindajad seda esmaspäeval ERR-ile ametlikult kinnitada ei soovinud.

Teisipäeva õhtul Kanal2 saates "Radar" kinnitas aga Ilves, et on mõelnud poliitikasse mineku peale mitu aastat.

Ilves ütles, et kuigi tema tuttavad, nende hulgas mitu poliitikaanalüütikut soovitasid tal liituda Keskerakonnaga, siis tema otsustas Roheliste kasuks.

"Kõige keerulisem oli see, kas teha otsus südame või mõistuse järgi ehk kas olla pragmaatiline või minna oma missiooni järgides poliitikasse. Ma valisin viimase. Ma ei teinud otsust, mis oleks n-ö kasulik diil, vaid ma otsustasin selle, mida ma päriselt tahan ajada," rääkis ta.

"See tähendab, et nende viimaste aastate jooksul, kui olen tuttavatega arutanud seda, kas minu järgmine samm võiks olla minna poliitikasse, siis viimased kaks aastat on mulle kolmest suust öeldud, et kui sa tahad kohe midagi ära teha, siis vali Keskerakond, kui on pikk plaan, siis mine mõne väikesega," lisas ta.

Ilves tunnistas, et rohelistega liitumine ei anna talle mingeid garantiisid kindlasti poliitikas kuhugi jõuda. Rohelistele pakkus ta enda kandidatuuri ise.

"Ma olin viimase aasta jooksul vaikselt läbi töötanud kõigi parteide programmid, ka valimisprogrammid. Mind kõnetasid rohelised, Elurikkuse erakond ja Eesti 200. Ükskõik kui kõvasti nõuandjad ütlesid, et vali Keskerakond, siis mida ma loen, mille eest keegi seisab, siis olid need väikesed," põhjendas ta.

Ilves ütles, et Eestis on roheliste erakond küll väga väike, noor ja nõrga häälega, siis Euroopas on see üks kiiremini kasvavaid jõudusid.

Oma peateemaks võtaks Ilves europarlamendis toidu. "Minu peateemaks saab puhas toit, kohalik toit ja lisaained, millega praegu Euroopa Parlament pidevalt ka tegeleb. Ka toidu raiskamine, toidutootmine, kogu lisaainete ja kemikaalide, ka põllumajanduskemikaalide teema on pidevalt seal üleval."

Eesti praegustest europarlamendi liikmetest kuulub sõltumatu saadikuna roheliste fraktsiooni Indrek Tarand. Ilves märkis, et roheliste enda hinnangul ei ole Tarand väga palju nende asju ajanud. Ilves usub, et tema suudab midagi ära teha.

"Minul on konkreetsed teemad ja hakkan neid ajama. Europarlament tegeleb väga paljude asjadega ja kui sul on suur palett ees, siis oluline on keskenduda mingitele olulistele asjadele. Europarlaement iseenesest ongi selline koht, et seal on võimalik palju ära teha, palju tööd teha ja on võimalik ka mitte midagi ära teha," ütles ta.

Evelin Ilvese poliitikasse siirdumisest on räägitud varemgi. Ka enne eelseisvaid riigikogu valimisi tunnistas ta ise, et kaalub kandideerimist, kuid loobus sellest. 25. veebruaril ütles Ilves ERR-i uudisteportaalile, et on valmis europarlamenti kandideerima, kuid ei soovinud siis veel öelda, millise erakonna ridades.

Eeloleval kolmapäeval, 27. märtsil algab europarlamendi kandidaatide registreerimiseks esitamine. Kandidaatide nimekirjad lähevad lukku 6. aprilli õhtul kell 18.

Eelmistel europarlamendi valimistel said Eestimaa Rohelised üle kogu Eesti 986 häält ehk 0,3 protsenti kõigist valijatest. Eelmisel reedel avalikustatud ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitluses lubas Roheliste kandidaati europarlamenti valida üks protsent vastanutest (veebruariküsitluses kolm protsenti). See küsitlus põhines erakondade brändide populaarsusel, mitte konkreetsetel nimedel, mida enamik erakondi veel välja käinud pole.  

Toimetaja: Indrek Kuus, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: