Rohelised nõuavad riigikohtu kaudu tagasi valimisteks makstud kautsjoni

Rohelised riigikogu valimiste tulemusi jälgimas.
Rohelised riigikogu valimiste tulemusi jälgimas. Autor/allikas: Siim Lõvi/Anna Aurelia Minev/ERR

Erakond Eestimaa Rohelised esitas riigikohtule kaebuse vabariigi valimiskomisjoni peale, mis keeldus rohelistele tagastamast 62 500 euro suurust kautsjoni.

Roheliste hinnangul ei kohtle riik kõiki valimistel osalevaid erakondi võrdselt. "Poliitilisi parteisid koheldakse erinevalt sõltuvalt sellest, kas nende kandidaadid kogusid parlamendivalimistel viiest protsendist vähem või rohkem hääli," öeldakse roheliste saadetud kaebuses riigikohtule.

Rohelised soovivad, et riigikohus tunnistaks põhiseaduse vastaseks riigikogu valimiste seaduse punkti, mille kohaselt alla viie protsendi kõigist antud häältest saanud kandidaatidele ei tagastata valimisteks makstud kautsjoni. Riigikogu valimisteks nõutakse iga kandidaadi eest 500-eurose kautsjoni tasumist, maksimaalse 125-liikmelise nimekirja puhul pidi erakond maksma 62 500 eurot.

Riigikohus on juba varasemalt analüüsinud valimiskautsjoni maksmise süsteemi ning ei leidnud selles vastuolu põhiseadusega.

Ka õiguskantsler Ülle Madise on leidnud, et praegune süsteem, kus kautsjoniks on ühe miinimumpalga suurune summa, vastab põhiseadusele.

Vabariigi valimiskomisjon otsustas 28. märtsil tagastada riigikokku pääsenud erakondadele nende makstud kautsjoni. Tagastamisele mittekuuluv summa kogumahus 237 000 eurot, mis moodustus parlamendist välja jäänud erakondade kandidaatide eest makstud kautsjonist, kantakse riigituludesse.

Rohelised said 3. märtsil riigikogu valimistel 1,8 protsenti häältest.  

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: