Eesti 200 ja Elurikkuse Erakond valimistel täisnimekirju välja ei pane

Kristina Kallas.
Kristina Kallas. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Erakond Eesti 200 ja Elurikkuse Erakond Euroopa Parlamendi valimisteks üheksaliikmelist täisnimekirja välja ei pane, kuid kandideerimisest nad loobunud ei ole.

"Täisnimekirjaga kandideerimine pole vist mõistlik," ütles esmaspäeval ERR-ile Eesti 200 esimees Kristina Kallas.

Ta lisas, et nimedest ja täpsematest plaanidest Eesti 200 avalikkusele veel teada ei anna, kuna paljud asjad on alles arutamisel ja otsustamisel. "Teeme veel tööd."

See on Kristina Kallase sõnul küll teada, et valimiskampaaniale Eesti 200 suuri summasid ei kuluta. "Meid ei näe plakatitel ega televisioonis. Teeme kampaaniat tänavatel ja sotsiaalmeedias," sõnas Kallas.

Eesti 200 tulemuseks oli valimistel 4,4 protsenti ehk nad jäid napilt alla viieprotsendilise valimiskünnise. Siiski tagab see neile vastavalt seadusele toetust riigieelarvest 100 000 eurot aastas.

Riigikogu valimistel 1,2 protsendi valijate toetuse pälvinud Elurikkuse Erakonnal on praeguse seisuga nimekirjas kolm kandidaati: Artur Talvik, Mihkel Kangur ja Lauri Tõnspoeg.

Erakonna juhatuse liige Artur Talvik ütles ERR-ile, et täisnimekirja kokkusaamise nimel ei "pongestata", kuid kavas on leida kandideerima veel inimesi. "Hea meelega näeks nimekirjas naisi, kas meie oma erakonnast, aga ka väljastpoolt," rääkis Talvik.

Kuna Elurikkuse Erakonna toetus riigikogu valimistel oli liialt madal, siis riigieelarvest toetust nad ei saa. "Rahadega on valus," nentis Talvik. Juba kautsjon ühe saadiku eest on Euroopa Parlamendi valimistel 2700 eurot.

Elurikkuse Erakonna põhisõnumiteks Euroopa Parlamendi valimistel Talviku sõnul on keskkond ja digitaalse demokraatia platvormide arendamine. Talvik lisas, et valituks osutumisel kavatseb Elurikkuse Erakond viia sisse saadikute roteerumise korra. "Liiga pikalt ühel kohal olles hakkavad inimesed stagneeruma," tähendas ta.

Samuti riigikokku mitte pääsenud Vabaerakond otsustas nädalavahetusel, et nemad mai lõpus toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel ei osale. Ka loobub Kaul Nurm erakonna esimehe kohast.

Vabaerakonna esinduskogu esimees Märt Läänemets ütles ERR-ile, et otsuse põhjuseks on kehv tulemus riigikogu valimistel ning pole oodata edu ka Euroopa Parlamendi valimistel.

Ta lisas, et laupäeval Vabaerakonnas peetud debatt oli üsna tuline, kuid vaidluste järel leiti, et erakonna raha on mõistlikum kasutada organisatsiooni ülesehitamiseks kui europarlamendi kampaaniaks ja kautsjonite maksmiseks.

Kandidaatide esitamise tähtaeg Euroopa Parlamendi valimisteks on laupäev, 6. aprill.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: