Õiguskantsler: rahvaalgatus ei pruugi võimust võõrandumise tunnet kaotada

Ülle Madise.
Ülle Madise. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Õiguskantsler Ülle Madise ütles, et kuigi rahvahääletusi võiks olla rohkem, ei pruugi rahvaalgatus võimust võõrandumise tunnet kaotada.

"Lootus, et rahvaalgatus kaotab võimust võõrandumise tunde ja toob rahva otsustama, ei pruugi paraku teoks saada," kirjutas Madise Facebookis.

Madise tõi välja, et mujal riikides, näiteks Šveitsis pole rahvaalgatus ega -hääletus osalusaktiivsust suurendanud ja algatuste ning hääletuste taga on pea alati suur äri- või poliitiline huvi, raha ja kaval kampaania.

Madise palus tema postitusest mitte välja lugeda poolt või vastu seisukohta. "Erapooletu teadlase ja ametniku ülesanne ongi vaimustust faktide ja loogikaga jahutada. Pettumus on pärast väiksem. Ise olen mõistagi suurtes asjades otsedemokraatia poolt, rahvahääletusi võiks sagedamini olla, ja olin ka Euroopa Liiduga ühinemise eel rahvahääletuse eestvedaja," märkis Madise.

Madise viitas veel, et Põhiseadus ei takista ka praegu rahvahääletust. Rahvaalgatust, mis viiks kohustuslikult rahvahääletuseni praegu pole. Selle ettenägemiseks saab Põhiseadust muuta.

Ta rõhutas, et rahvahääletusel tuleb rahvale esitada selge küsimus, mitte tehniline eelnõu.

" Näiteks: Kas pooldate aastase sisserände piirarvu suurendamist x-ni? Ei/Jah. Iga vastus on õige, riigikogu laiali ei lähe. Riigikogu "karistatakse", kui rahva ette pannakse eelnõu, nt "Välismaalaste seaduse § 113 lõikes 2 asendatakse arv 0,1 arvuga x" ja see ei leia toetust," tõi Madise näite.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: