Barnier' hinnangul on leppeta Brexit üha tõenäolisem

Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust (Brexit) ilma leppeta on üha tõenäolisem, ütles EL-i pealäbirääkija Michel Barnier teisipäeval, kommenteerides Briti parlamendi esmaspäevaste hääletuste tulemust.

"Viimaste päevade valguses on leppeta lahkumise stsenaarium üha tõenäolisem, kuid me võime siiski veel loota selle ärahoidmisele," ütles Barnier. Tema kinnitusel on Euroopa Liit valmis aktsepteerima Ühendkuningriigi jäämist tolliliitu EL-iga või suhet, mis oleks sarnane nagu on euroliidul Norraga.

Briti parlamendi alamkoda hääletas esmaspäeva õhtul maha kõik neli valitsuse lahkumisleppele alternatiivset Brexiti-plaani.

Brittidel on enne 12. aprilli lahkumistähtaega kolm võimalust, ütles Barnier teisipäeval Brüsselis. Barnier' sõnul võib Ühendkuningriik endiselt heaks kiita peaminister Theresa May läbi räägitud lahkumisleppe ning ta rõhutas, et see on "ainus võimalus" lahkuda EL-ist korrektselt. Teised kaks võimalust on pikendada lahkumistähtaega märksa kaugemale tulevikku ning kõige kahjulikum oleks lahkuda ilma leppeta. Barnier sõnul vastutab nende arengute teoks saamise eest Briti parlament.

"Ühendkuningriik peaks nüüd teada andma oma plaanist," ütles EL-i pealäbirääkija, lisades, et seda võiks teha võimalikult ruttu.

Barnier' sõnul tähendaks Brexiti pikk edasilükkamine ka mai lõpus toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste korraldamist Ühendkuningriigis ning Briti esindaja nimetamist Euroopa Komisjoni uude koosseisu.

Barnier' ütles, et ei näe Brexitist mingit kasu tõusmas ning rõhutas, et 27 liikmesriiki on samas valmis ka brittide leppeta lahkumiseks.

"Valmisolek leppeta lahkumiseks ei tähenda, et kõik läheks sujuvalt. Kindlasti toimuvad katkestused, tekivad probleemid. Valmisolek tähendab, et Euroopa Liit suudab kõigi ettenägematute olukordadega toime tulla," ütles Barnier.

Euroopa Liidu liidrid kogunevad 10. aprillil erakorralisele tippkohtumisele, et arutada Brexiti edasist käiku.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: