Briti parlament hääletas maha kõik hääletusele pandud Brexiti-plaanid

Briti parlamendi alamkoda hääletas esmaspäeva õhtul maha kõik neli valitsuse lahkumisleppele alternatiivset Brexiti-plaani.

Alamkoda hääletas kahe ettepaneku üle, mis nägid ette Ühendkuningriigi lahkumise järel lähedaste suhete säilitamist Euroopa Liiduga ja riigi jäämist esimesel juhul kas kaupade tolliliitu või teisel juhul kaupade ja teenuste ühisturule.

Kolmas ettepanek nägi ette mistahes Brexiti-leppe rahvahääletusele saatmist ja neljas Brexiti tühistamist juhul, kui kaks päeva enne plaanitud lahkumist blokist ei ole ühtegi lepet heaks kiidetud.

Enim poolthääli - 280 - pälvis ettepanek korraldada uus referendum mis tahes Brexiti leppe üle, kuid selle vastu hääletas 292 saadikut.

Esimese ettepaneku EL-iga kaupade tolliliitu jäämisest lükkas parlament tagasi napilt kõigest kolme häälega. Ettepanekut toetas 273 ja vastu oli 276 seadusandjat.

Teine valikuvariant, niinimetatud "Ühisturg 2.0" pälvis 282 vastu- ja 261 poolthäält.

Kolmanda variandi Brexiti tühistamisest kaks päeva enne leppeta lahkumist lükkas alamkoda tagasi häältega 292 vastu ja 191 poolt.

Reedel hääletas alamkoda valitsuse ja EL-i vahel sõlmitud lahkumisleppe kolmandat korda maha.

Briti valitsus teatas esmaspäevaõhtuste hääletuste järel, et need näitasid, et valitsuse lahkumislepe on parim variant.

Parlament "ei suutnud taas leida selget enamust ühelegi valikuvariandile", ütles Brexiti minister Stephen Barclay pärast hääletusi alamkoja saadikutele.

"Praegune õiguslik vaikeolek on, et Ühendkuningriik lahkub EL-ist 11 päeva pärast ilma leppeta," sõnas minister, märkides, et alternatiiv 12. aprillil lahkumisele oleks Brexiti pikk edasilükkamine, mis tähendaks Euroopa Parlamendi valimiste korraldamist Suurbritannias ajavahemikul 23.-26. maini.

Barclay sõnul oleks europarlamendi valimistel osalemist võimalik vältida juhul, kui alamkoda suudaks sel nädalal kokkuleppele jõuda.

"Valitsus koguneb homme hommikul, et kaaluda tänaste hääletuste tulemusi ja seda, kuidas me peaksime edasi liikuma," lausus minister.

Valitsevate konservatiivide parlamendisaadik Nick Boles, kes tegi ettepaneku säilitada Brexiti järel EL-iga tihedad sidemed, teatas pärast hääletusi erakonnast lahkumisest.

"Ma olen andnud kompromissi leidmiseks endast kõik," sõnas rahvaesindaja. "Ma tunnistan, et olen läbi kukkunud. Ma olen läbi kukkunud peamiselt sellepärast, et minu erakond keeldub kompromissidele minemast. Ma kahetsen, et pean seetõttu teatama, et ei saa enam selles erakonnas jätkata," lausus ta.

EL-i liidrid nõustusid üle-eelmisel nädalal tippkohtumisel lükkama Brexiti edasi 22. maini tingimusel, et Briti parlament toetab lahkumislepet, või 12. aprillini juhul, kui alamkoda seda ei toeta.

EL on kutsunud 10. aprilliks kokku erakorralise tippkohtumise ja hoiatanud, et ilma plaanita ähvardab Suurbritanniat kaks päeva hiljem EL-iga järsk sidemete katkestamine, mis võib tekitada majandusliku kaose.

"Me oleme oma Briti sõpradega olnud väga kannatlikud, kuid isegi kannatus on otsa saamas," ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker Itaalia telekanalile Rai 1.

Briti parlament võttis 25. märtsil valitsuselt kontrolli parlamendi päevakorra üle ja on sestsaadik edutult hääletanud kaheksa erineva Brexiti kava üle.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: