Kongress lõpetas USA toetuse Saudi Araabia sõjategevusele Jeemenis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Bernie Sanders.
Bernie Sanders. Autor/allikas: Saul Loeb/AFP Photo/Scanpix

USA esindajatekoda toetas neljapäeval sõjalise toetuse lõpetamist Saudi Araabia juhitud sõjale Jeemenis, saates mõlema partei toetusel sõnumi vabariiklasest presidendile Donald Trumpile ja astudes ajaloolise sammu presidendi volituste piiramiseks sõjapidamise küsimuses.

Esindajatekoda kiitis häältega 247 poolt ja 175 vastu resolutsiooni, mis annab presidendile suunise eemaldada Ühendriikide relvajõud Jeemeni vabariigis kestvast või seda mõjutavast vaenutegevusest 30 päeva jooksul. Üks seadusandja jäi erapooletuks. 

Lisaks esindajatekojas enamuses olevatele demokraatidele toetas resolutsiooni 15 vabariiklast. 

Senat kiitis resolutsiooni heaks märtsis häältega 54 poolt ja 46 vastu.

Kongressi mõlemas kojas vastu võetud resolutsioon märgib pöördepunkti, sest viimati saatis kongress USA presidendi lauale sõjapidamise volitusi puudutava resolutsiooni 1973. aastal. 

Trump paneb resolutsioonile ilmselt veto. Valge Maja on nimetanud seda puudulikuks ja hoiatanud, et see võib kahjustada USA kahepoolseid sidemeid piirkonna riikidega, eriti Saudi Araabiaga. 

Saudi Araabia juhitav sõjaline koalitsioon toetab alates 2015. aasta märtsist Jeemeni valitsusvägesid võitluses šiiamässuliste huthidega ning Ühendriigid abistavad koalitsiooni laskemoonatarnete, õhus tankimise pakkumise ja luureandmete jagamisega.

Mitu demokraati on väitnud, et USA kaudne osalemine Jeemeni sõjas koalitsiooni poolel on kongressi heakskiiduta põhiseadusvastane. 

"Täna võtsime selge hoiaku sõja ja näljahäda vastu ja kongressi sõjavolituste eest, hääletades meie kaasosaluse lõpetamise poolt Jeemeni sõjas," lausus resolutsiooni üks autoreid, sõltumatu senaator Bernie Sanders pärast hääletust. 

"President peab seisma silmitsi tegelikkusega, et kongress ei kavatse enam ignoreerida oma põhiseaduslikke kohuseid välispoliitika vallas," lausus esindajatekoja väliskomitee demokraadist esimees Eliot Engel. 

Valge Maja teatel ei ole USA toetus Saudi Araabiale aktiivne vaenutegevuses osalemine, mistõttu on resolutsioon vigane ja võimalik et ka põhiseadusvastane.

Resolutsiooni vastuvõtmine on kongressi järjekordne jõuline etteheide Trumpile Saudi Araabia toetamise eest.

Jeemeni kodusõjas on viie aastaga surnud tuhanded inimesed ja ÜRO peab seda maailma kõige hullemaks humanitaarkriisiks.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: