Portfellihaldur: USA-Hiina kaubanduskõnelustel on ilmselt keerulisi punkte veel üleval

Nii Washingtonist kui ka Pekingist kostab avaldusi, et Hiina ja USA on jõudmas kokkuleppele ning üheksa kuud läbi räägitud kaubanduslepe võib peagi saada allkirjad. LHV portfellihalduri Mikk Tarase sõnul on läbirääkimistel ilmselt keerulisi punkte veel üleval, kuid mõlemad osalised on huvitatud kokkuleppe saavutamisest.

USA president Donald Trump teatas neljapäeval, et kaubanduslepe Hiinaga on väga lähedal ja võidakse sõlmida juba eeloleva nelja nädala sees, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meil on veel mitu lahtist küsimust, kuid kokku oleme leppinud palju rohkemates küsimustes. Ja tegelikult ma võin öelda, et usun, et me oleme kokku leppinud mõnedes kõige raskemates küsimustes. Meil on jäänud mõned asjad, mis on tegelikult praegu lihtsamad ja me tegeleme nendega," sõnas Trump.

Tema sõnu kinnitas ka Hiina asepeaminister Liu He.

"Tänu teie otsesele kaasabile oleme me saavutanud suurt progressi. Kuigi meil on veel mõned lahendamata küsimused, usun ma, et loodetavasti saavutame me hea tulemuse," rääkis Liu He.

Ka Hiina president Xi Jinping ärgitas kõnelusi kiiresti lõpule viima, vahendas täna riigimeedia.

Olulisemad kokkulepped sisaldavad ilmselt Hiina lubadust osta rohkem USA kaupu ja Ühendriikide vastulubadus kärpida tollimaksu Hiina kaupadele.

"Teine suur teema on ilmselt välisinvesteeringud. Hiina ilmselt annab mingi lubaduse, et nad lasevad rohkem välisinveseeringuid oma riiki, aga selge on see et see lepe ei saa olema see, mis muudab täiesti kapitaalselt Hiina kaubandusarengu mudelit," selgitas Mikk Taras.

Samuti soovib USA mingit kinnitust selle kohta, et Hiina ei hoiaks ekspordi toetuseks oma valuutat kunstlikult odavana. Isegi, kui kõik eelpoolmainitu on kokku lepitud, on arutamist veel küllaga.

"Kõige raskem ilmselt on paika panna see, et kui lepingu tingimused on paigas, kuidas neid praktikas jälgida ja millal seda tulemust oodata. Võib-olla just sellised meetmed, kuidas mingi hetk ka karistada teist osapoolt, kui neid tingimusi ei täideta," ütles Taras.

Igal juhul paistab Tarase sõnul, et mõlemad pooled on huvitatud kokkuleppele jõudmisest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: