Kasahstan korraldab 9. juunil ennetähtaegsed presidendivalimised

{{1554797880000 | amCalendar}}
Tokajev kuulutab välja uued valimised.
Tokajev kuulutab välja uued valimised. Autor/allikas: Reuters / Scanpix

Kasahstani uus president Kassõm-Žomart Tokajev andis teisipäeval korralduse pidada 9. juunil ennetähtaegsed presidendivalimised.

"Kallid kaasmaalased. Otsustasin korraldada 2019. aasta 9. juunil ennetähtaegsed valimised," ütles Tokajev riigitelevisioonis.

Tokajev, kes oli seni parlamendi esimees, sai riigi ajutiseks presidendiks märtsi keskel, kui Kasahstani 30 aastat juhtinud Nursultan Nazarbajev astus üllatuslikult ametist tagasi.

"Peame jätkama Elbasi strateegia rakendamise tööd," lausus Tokajev viitega Nazarbajevile. Elbasi tähendab tõlkes rahva juhti.

"Seda saab teha vaid rahva tahte otsese väljendamise kaudu. Riigipea kohusetäitjana tagan, et valimised toimuvad ausalt, avatult ja õiglaselt."

Tokajevi sõnul arutas ta valimiste korraldamist enne nende väljakuulutamist nii Nazarbajevi kui ka teiste riigi tippametnikega. Viimaste seas oli ka ekspresidendi tütar Dariga Nazarbajeva.

Nazarbajevit (78) tunti kui ettevaatlikku diplomaati, kes seadis esikohale võtmepartnerid nagu Venemaa ja Hiina ning suutis samal ajal hoida viisakaid suhteid Läänega.

Samas pole lääneriikide vaatlejad tunnistanud ausaks ega õiglaseks ühtegi Kasahstanis toimunud valimistest ning inimõigusrühmitused süüdistavad riigi võime pidevalt teisitimõtlejate mahasurumises.

Tokajev oli enne presidendiks saamist parlamendi ülemkoja spiiker. Selle koha andis ta üle Dariga Nazarbajevale ning samm läitis spekulatsioonid võimu võimalikust jäämisest Nazarbajevite dünastiasse.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: