Lukas: mina viin kultuuriministeeriumisse ainult rahu ja tasakaalu

Foto: ERR

Tulevane kultuuriminister Tõnis Lukas (Isamaa) ütles ETV saates "Esimene stuudio", et kunagised pettumised Eesti Rahva Muuseumi kohast ilma jäämisel tema tööd ja suhtlemist tulevaste kolleegidega ei mõjuta ning ta läheb kultuuriministeeriumisse rahu ja tasakaalu viima.

Lukas kandideeris 2017. aasta oktoobris Eesti Rahva Muuseumi juhi teiseks ametiajaks, ent valikukomisjon valis uueks juhiks Alar Karise.

Lukas ütles, et teda häiris, et talle ja kogu kollektiivile heideti ette halva töö tegemist, mis solvas kogu kollektiivi. "Oleks tulnud rohkem võib-olla tänada ja mitte kritiseerida nii palju. Mina kaitsesin oma inimesi," ütles Lukas.

Lukas rääkis, et kultuuriministeeriumisse minnes loodab ta isiksuste vahelisi probleeme seal ei teki. "Mina viin sinna juurde kindlasti ainult rahu ja tasakaalu. Ma ei oskagi teistmoodi. Ma suhtun kõigisse positiivselt ja püüan võtta välja parema, mis seal on," lausus Lukas.

Saatejuht Anna Pihl viitas, et Lukas ütles toona, et tahaks minna kultuuriministeeriumisse, et seda bürokratiseerunud ministeeriumi panna uuesti oma valdkonda teenindama.

"Mõned võib-olla mäletavad tõesti, et sellel konkursi päeval, kui ma ministeeriumi majast lahkusin, siis ma ütlesin, et me kohtume varsti. Mingi niisugune tunne oli, et ma saan sinna majja veel tagasi minna tõesti," meenutas Lukas.

Bürokraatiaga aga tuleb Lukase sõnul aeg-ajalt võidelda. "Bürokraatia taastoodab end kogu aeg. Eriti kui ametnikud on tublid inimesed. Teevad oma tööd suure innuga, teevad seda palju, loovad uusi reegleid, nende täitsmist tuleb jälle kontrollida jne," rääkis Lukas.

"Me vaatame üle, kas kõike seda infohulka, mida me allasutustelt nõuame, kõike seda tehnilist tööd, mida erinevate protsesside tsentraliseerimiseks vaja on, on tegelikult vaja teha," ütles Lukas.

"Selle asemel, et täita igasuguseid tabeleid ja andma andmeid, millega keegi midagi ei tee, võiks teha kultuuri näiteks," lisas ta.

Praeguses valitsuses osalemist nimetas Lukas teatud mõttes Isamaa erakonnana nii-öelda tagasitulemiseks. "Vahepealsed programmilised otsingud ja maailmavaate hägustumine on ilmselt ümber ja isamaalisus on põhikude. Ja isamaalisus Isamaa mõttes on ikkagi kaks poolt. Üks on kultuuriline alalhoidlikkus ja Eesti püsimuse Eestina garanteerimine. Nii, et ta ei muutuks tundmatuseni liiga tormates ei tea kuhu. Ja teiselt poolt areng," rääkis Lukas.

Lukas: minu ülesanne on tagada loominguvabadus

Anna Pihl viitas kirjanik Maarja Kangrole, kes ütles, et ta pole kunagi näinud niisugust vastuseisu kultuuriinimeste seas loodavale valitsuskoalitsioonile.

"Ma olen ka näinud niisugust vastuseisu. Aga see pole selles mõttes midagi väga erakordset, sest ootamatud olukorrad on vastuseisu alati toonud. Selliseid hetki, kui midagi uut on võõristav näha, et see on kuidagi nii võõras, et tekitab ohutunde, on varem ka olnud," rääkis Lukas.

"Praegu tundub Yana Toom olevat vabadusvõitleja ja Jürgen Ligi viisakuse apostel, aga kunagi kritiseeriti neid ka," lisas ta.

Lukas tunnistas, et poliitikud on valimiskampaaniast üle kandunud palavikulisel ajal liialt palju suud pruukinud. Samas ei pea ta enda ülesandeks kultuuriinimesi kuidagi ekstra rahustada. "Sellega tegelegu ikka need, kes on inimesi ärritanud. Ma loodan, et niisugune kultuurne haritud inimeste vaheline suhtlemine saab ühel päeval, kui valimiskampaaniad läbi on, ka poliitikute pärisosaks," sõnas ta.

"Tegelikult peaks iga uut jõudu tervitama sellise heatahtliku kaasa tundmisega. Ma arvan, et kõik uustulnukad rahunevad peagi ja ka sõnapruuk maheneb," arvas Lukas.

Anna Pihl küsis Lukaselt, mis saab kultuuriasutustest, mis ei jaga konservatiivset maailmavaadet. "Kultuuriasutused teevad oma tööd ja kultuuriasutustel ei ole tegelikult ju maailmavaadet," vastas Lukas.

Lukase sõnul on tähtis anda kultuuri valdkonnas töötavatele inimestele loominguvabadus. "See loominguvabadus teebki kultuuri igapäeva osaks ja ma arvan, et loominguvabadust ei ohusta küll mitte miski," sõnas Lukas.

Lukas: dopingu tarvitamine tuleks kriminaliseerida

Rääkides viimase aja dopinguskandaalist ütles, et kodanikuna arvab ta, et dopingu tarvitamine tuleks kriminaliseerida. Samas pidas ta vajalikuks, et juristid peaksid hindama, milliseid tagajärgi see kaasa tuua võib.

"Täiesti selge on see, et nendes juhtudes, kus meie praegu seisame silmitsi oma iidolite langemisega. Väiksele rahvale on see väga valus ja meie peame eriti vaatama, et noored mõistaksid, et need on erandjuhud ja, et need üksikud eeskujud on halvad eeskujud. Aga et nad ikkagi saaksid edaspidi vaadata kõigi teiste oma iidolite poole uhkus silmis," lausus Lukas.

"Eesti sportlased, kes on tipus, peaksid arvestama, et neil on väikse rahva sees nii oluline roll, et moraalset õigust neil dopinguga patustada ei ole. Me võiksime seda karmilt ühiskondlikult hukka mõista," lisas Lukas.

Lõpetuseks ütles Lukas, et kultuuriministeeriumi Tartusse kolimise plaani tal ei ole.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: