Reformierakond ja sotsid avaldasid valitsuse moodustamise alused

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik erakond avaldasid valitsuse moodustamise aluste dokumendi, mis kirjeldab põhimõtteid, mille järgi Kaja Kallase juhitud valitsus tegutsema hakkaks.

Dokumendis on välja toodud, et uus valitsus peab leidma lahendused Eesti ees seisvatele suurtele probleemidele nagu demograafiline olukord, majanduse uuele arengutasemele viimine, pensionisüsteemi kestlikkus, kliimamuutused, kaasaegsete oskustega tööjõud ja inimeste elukestvas õppes osalemine.

"Valitsus peab oma tegevuses järeleandmisi tegemata lähtuma järgmisest printsiipidest: Eesti riigi institutsioonid ja nende esindajad peavad lähtuma õigusriigi põhimõtetest, muu hulgas välistama diskrimineerimise rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu, nagu ütleb põhiseadus," sedastab dokument.

Samuti tuuakse välja, et riigi institutsioonid nagu prokuratuur, politsei, kohtud, julgeolekuasutused, avalik-õiguslikud organisatsioonid, aga ka haridus- ja kultuuriasutused ning ajakirjandus peavad jääma poliitiliselt sõltumatuks.

Majandust puudutavas peatükis räägitakse vajadusest suurendada investeeringuid haridusse, teadusesse ja innvoatsiooni. Samuti leitakse, et rahanduspoliitika peab olema vastutustundlik ja riigieelarve struktuurses tasakaalus.

Riigivalitsemise alaosas märgitakse, et riik peab avaldama ainult kontrollitud faktidel põhinevat infot ning riigivalitsemine olema aus ja otsused läbipaistvad. Uus hingamine tuleb anda Eesti e-riigi arengule.

Hariduse osas leiavad kaks erakonda, et haridussüsteem vajab uuendusi, näiteks on vaja edendada õpetajaameti mainet ja atraktiivsust. Teaduse riiklik rahastamine peab tuginema ühiskondlikule kokkuleppele investeerida teadusesse üks protsent SKT-st.

Kultuuri vundamendina nimetab dokument loomevabadust. Samuti lubatakse kaitsta rahvusringhäälingu sõltumatust.

Keskkonnateemal tuuakse välja, et Eesti tuleb viia suure süsinikusaastega riikide hulgast kõige puhtama majandusega riikide hulka. "Muudame Eesti majanduse hiljemalt aastaks 2050 süsinikuneutraalseks," deklareerivad erakonnad.

Sotsiaalkaitse alaosas seatakse sihiks, et Eestist peab saama kõige peresõbralikum riik. Pensionisüsteemi tahetakse edasi arendada, pidades oluliseks säästude täiendavat kogumist nii kohustusliku kui vabatahtliku
kogumispensioni teel.

Kallas astub riigikogu ette esmaspäeval

President Kersti Kaljulaid tegi Kaja Kallasele eelmisel reedel ettepaneku valitsuse moodustamiseks ning põhiseaduse järgi tuleb tal esineda riigikogule ettekandega valitsuse moodustamise alustest. Selle kõne peab Kallas esmaspäeval.

Kallase sõnul saab iga riigikogu saadik võtta esmaspäeval seisukoha ja otsustada, kas Eestit viivad edasi väärtused, millele IKE valitsus tugineb, või nende pakutud põhimõtted.

"Iga saadik on oma mandaadis vaba. Igal saadikul on nädalavahetusel aega oma valijate ja südametunnistusega aru pidada, mida üks või teine otsus Eesti tulevikule kaasa toob," sõnas ta.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhi Jevgeni Ossinovski sõnul on Eesti ühiskond teinud viimase ligi 30 aasta jooksul läbi tohutu arengu ning selle eelduseks on olnud vaba ühiskond ja kuulumine Euroopa väärtusruumi.

"Kõik ei ole ühisest edust piisavalt osa saanud, aga see ei tähenda, et peame üksteist vaenama ja ühiskonnana endasse sulguma. Küll peab uus valitsus olema ambitsioonikas ja tulevikku vaatav, sest tänastest otsustest sõltub meie käekäik mitte ainult nüüd ja praegu, vaid ka kümnendite pärast," ütles Ossinovski.

 

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: