Samost ja Sildam hindasid Kallase koostatud valitsemise põhialused nõrgaks

Rahvusringhäälingu (ERR) ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam hindasid Reformierakonna esimehe Kaja Kallase juhtimisel koostatud valitsemise põhialuste dokumenti nõrgaks.

"Ausalt öeldes, ma oleks siiralt õnnelik, kui saaksin öelda, et on mingi võimas poliitiline deklaratsioon oleks sündinud kahe erakonna kahe nädala kestnud koostöös, aga kahjuks ei saa," tõdes Samost saates "Samost ja Sildam". "Midagi inpireerivat ei paista selles viieleheküljelises tekstis," lisas ta.

Ka Sildami jaoks tundus Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna esindajate koostatud tekst üldsõnaline. Sildam tõi välja mitmed Kallase dokumendis sisalduvad vastandused Keskerakonna, Isamaa ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna koostatud koalitsioonilepingus sisalduvaga. "Räägitakse liberaalsetest põhiväärtustest, demokraatlikest väärtustest, argumentaaeritud debatist, aga mitte rahvahääletusest, Eesti e-riigile uue hingamise andmisest, loomevabadust kultuuris ja kultuuri juhtimise apoliitilisusest, sellest, et kliimamuutustega tuleb tegeleda," loetles Sildam.

Saates puudutati ka president Kersti Kaljulaidi võimalikke uue valitsuse ministrite ametisse kinnitamisel, kuna president on lubanud enda jaoks tundmatute või avalikkuse jaoks arusaamatuid seisukohti esitanud ministrikandidaatidega kohtuda. Samas märkisid Sildam ja Samost, et presidendil ei ole suurt võimalust takistada mõne ministrikandidaadi ametisse saamist ning viitasid 1994. aasta juhtumile, kus president Lennart Meri püüdis seda teha. "See võib olla löök tema enda usutavuse piha, kui pärast kohtumist ikkagi ametisse nimetab," märkis Sildam.

Samost vitas lähenevatele Euroopa Parlamendi valimistele ning tõdes, et EKRE poliitikute jaoks võib avalik tüli presidendiga olla hinnaline panus nende valimiskampaaniasse.

Komenteerides Mihhali Kõlvarti valimist Tallinna linnapeaks võrdles Samost teda Riia kauase linnajuhi Nils Ušakoviga. Sildam märkis, et tundub, et Kõlvartil on pikem plaan Tallinna linnapea ametiga.

Sildami viitele Kõlvarti edasiste plaanide kohta märkis Samost, et sellelt kohal oleks loogiline tõusta Keskerakonna esimeheks. "Vaat nii kõrgele ma isegi ei arvanud, aga kunagi valitsuse minister olla - see võiks küll olla tema eesmärk," märkis Sildam.

Samost tõi välja ka Kõlvarti öeldud mõtte, et autoliikluse piiramisega Tallinna kesklinnas on liiale mindud. "Huvitav, mis saavad tema poolt pakutud lahendused," küsis ta. "See pälvib kindlasti paljude linlaste toetuse," lisas Sildam.

Saates leidis käsitlemist ka võõrtööjõu teema, mille tõi lõppeval nädalal avalikku debatti EKRE esimees Mart Helme.

"Ei saa välistada, et Mart Helmel on õigus selles, kuidas ta hindab Eesti tööturu olukorda ja selle väljavaadet," tõdes Samost, viidates, et Eesti palgatase on Sloveenia järel Ida-Euroopa riikide kõrgeim ning ületab juba ka Portugali ja Kreekat.

"Ma ei usu, et Ukraina tööliste põhiline eelis on nende oskused, ikka tööjõu hind. Oma valijatega räägib Helme räägib täiesti arusaadavas keeles," ütles Samost.

Lisaks rääkisid ajakirjanikud kapo aastaraamatu teemadel, mainides Hiina mõjude kasvu ja ülevaate pagulasi puudutavaid aspekte. "Kapo jagub mõningaid ohuhinnanguid, mida EKRE on islamimaades pärit pagulaste suhtes on esitanud," rääkis Samost. Sildami jaoks oli küsitav, miks sõjapõgenikke käsitletakse terrorismiga seoses.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: