"Olukorrast riigis" kaalus ministrikandidaatide tagasilükkamise võimalusi

Foto: Priit Mürk/ERR

Ajakirjanikud Ahto Lobjakas ja Andrus Karnau arutasid pühapäeval saates "Olukorrast riigis" president Kersti Kaljulaidi võimaluste üle tagasi lükata äärmuslike ja vaenu õhutavate sõnumitega esinenud ministrikandidaate.

"Seadus annab (presidendile) üsna ahtad võimalused ministrikandidaadi tagasi lükkamiseks. Seadus ütleb üheselt, et poliitilistel põhjustel - kui mõni erakond presidendile ei meeldi, ei ole tal võimalik kanddaati tagasi lükata," tõdes Karnau. Tema hinnangul ei ole ministrikohale asuva inimese suhtes mingeid nõudeid kehtestatud, kuna valitsuse moodustamine on poliitilise tahte küsimus ja piirangud võivad hakata poliitilise tahte teostamist segama.

Arutelu tõukeks sai tulevane maaeluminister Mart Järvik Eesti Konservatiivsest Rahvaerakonnast (EKRE), kes tänavu jaanuaris oli postitaunud oma sotsiaalmeediakontole juudivaenuliku sõnumi.

"Mingisugust töötavat mehhanismi meil selleks ei ole, et inimesed, kes hävitavad meie läänelikke, universaalseid väärtusi, ei jõuaks valitsusse," tõdes Lobjakas. Ta ütles, et ei näe muud varianti ei näe, kui, et president lihtsalt jätab andmata oma allkirja praeguses koosseisus esitatud valitsuse ametissenimetamise dokumendile. "Ja tuleb siis see kriis kui tuleb, aga see kriis on palju väiksem kui see kriis, et meil saavad valitsusse rassistid, antisemiidid," lisas Lobjakas.

Karnau hinnangul võib siiski see, kui tulevane ministrikandidaat on esinenud juudivaenulike sõnavõttudega, kvalifitseeruda põhiseaduse mõtte järgi sellele, et tegemist on inimesega, kelle avalik maine ei ole sobilik täitma ministri kohta. "Ja see juba tegelikult on põhjus, miks Kaljulaid võiks tagasi lükata inimesi," märkis ta.

Lobjaka sõnul on Eestis juba täna kriis, kuna juudiküsimuse tõstataunud EKRE juhid Mart ja Martin Helme on valitsusse saamise lävel.

"Inimene, kes paneb üles sellise postituse (Järvik - ERR) ei kõlba kindlasti Eesti valitsusse ja president peab leidma selle julguse, et see nii ka ei juhtuks. Sest, et hetkel ei ole meil peale presidendi institutsiooni, mis saaks käe ette panna sellistele inimestele ja vältida nende jõudmist valitsusse," rääkis Lobjakas.

Karnau hinnangul kasutab president siiski oma võimalust ministrikandidaatidega vestelda ning saada neilt vajalikud kinnitused. President ei ole see, kes peab valitsust koostama ning siin on pall peaministrikandidaadi Jüri Ratase käes, märkis Karnau. "See otsus on Ratase käes, milliste ministritega ta Kadriorgu läheb," märkis Karnaul

Saates puudutati ka kapo aastaraamatu, Mihhail Kõlvarti Tallinna linnapeaks valimise ja Hiina mõjude teemal.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: