EKRE ministrikandidaat asub täiendavalt e-valimisi testima

Foto: Flicker

Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioonilepe lubab e-valimiste täiendavat analüüsi ning uueks väliskaubandus- ja IT-ministriks tõusev EKRE esindaja Marti Kuusik ütleb, et süsteemi tuleb testida, sest selle usaldusväärsus peab olema ühemõtteliselt selge. Riigi Infosüsteemi Ameti esindajad kinnitavad, et süsteemi turvalisust testitakse pidevalt.

Veidi rohkem kui kuu aja pärast toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel saab kindlasti anda ka e-hääli. Edaspidine sõltub sellest, kui hästi e-valimiste süsteem täiendavad testid läbib, mida kavatseb korraldada uueks väliskaubandus- ja IT-ministriks tõusev Marti Kuusik. Tema väitel on e-valimiste tuvalisuse küsimus põhimõtteline, mitte poliitiline punktivõitlus.

"Kui selle juures on mingisugustki kahtlusevarjundit, siis ei ole see lihtsalt õige. Mina mingisugust punktivõtmise teemat selles küsimuses ei näe. Minu arvates on tegemist äärmiselt positiivse sammuga, kui me kõik saame veendumuse, et see on täielikult usaldusväärne," ütles Kuusik "Aktuaalsele kaamerale".

Kuusiku sõnul on eesmärgis panna süsteem igati proovile, et võimalikke nõrkusi tuvastada. Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) küberturvalisuse teenistuse juhi Uku Särekanno sõnul ei ole ühe suure testimisega võimalik ühegi süsteemi kohta lõplikku vastust anda.

"Kui võtta kasvõi nagu panganduses, et võtate ette näiteks ühe suvalise internetipanga ja ütlete, et teete ühe suure testi ja pärast seda ütlete, et nüüd on kindel, et see süsteem töötab lõputult ja kaua, siis päris nii need asjad ei ole. Tegelikult testimistega on nii, et see on süsteemne praktika, turvalisusega tuleb tegelda nagu iga arendusega," ütles Särekanno.

RIA eelarves on valimissüsteemide testimiseks tänavu 100 000 eurot.

"Turvatestid on tegelikult olnud loomulik osa kõikidest erinevatest IT-süsteemide arendustest, mida me teinud oleme ja valimiste süsteemi puhul eriti. Tegelikult ainuüksi eelmise aasta sees me viisime läbi seitse või kaheksa erinevat turbetesti," ütles Särekanno.

Tallinna Tehnikaülikooli tarkvarateaduse instituudi professori Tanel Tammeti sõnul tuleb loomulikult süsteemi pidevalt kontrollida, aga süsteemi täiustamiseks on veel võimalusi.

"Me võiksime kaaluda e-valimiste paralleliseerimist niimoodi, et meil oleks mitu erinevat keskust. Et ei oleks lihtsalt ühte gruppi, kes kõike seda asja korraldab ja hääli kokku loeb, vaid meil oleks neid näiteks kaks või kolm, kes teeksid seda paralleelselt. See muudaks küll e-valimisi natuke keerulisemaks ja natuke kallimaks, aga samas see võtaks neid riske maha," pakkus Tammet välja.

See aitaks Tammeti hinnangul tõsta ka valijate usaldust e-valimiste vastu.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: